Rezonans magnetyczny jest jedną z najlepszych technik diagnostyki obrazowej, dzięki czemu ma obszerne zastosowanie w medycynie. Rezonans pozwala w szybki i nieinwazyjny sposób zbadać kości, kanał szkieletowy, serce, tkanki miękkie oraz mózg. Zastosowane w tym badaniu fale radiowe oraz pole magnetyczne w połączeniu z nowoczesną techniką komputerową pozwalają stworzyć trójwymiarowy obraz badanej części.

Rezonans magnetyczny z wielką dokładnością precyzuje i umiejscawia zmiany patologiczne występujące w układzie mięśniowym, szkieletowym oraz w szpiku kostnym. Taki rodzaj badania stosuje się w diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, w wykrywaniu guzów onkologicznych oraz przy rozdwojeniu rdzenia. Po odpowiedniej konsultacji z lekarzem specjalistą można diagnozować również płód, jak i kobiety w ciąży.

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym w nieinwazyjny sposób ocenia się także układ moczowy (urografia MR), drogi żółciowe (cholangiografia MR) oraz naczynia krwionośne (angiografia MR) bez podawania kontrastu dożylnego – w tym przypadku kontrastem jest żółć, krew, mocz.

Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest w wielu dziedzinach medycyny — najczęściej stosuje się go w diagnostyce układu nerwowego, jak i również w badaniach onkologicznych i ortopedycznych.

 

Neurologia

W dziedzinie neurologii rezonans magnetyczny jest niezastąpiony. Dzięki zastosowaniu pola magnetycznego o natężeniu rzędu 1,5 tesli lub 3 tesli otrzymujemy profesjonalnej jakości badanie mózgu, wychwytujemy różnice między tkankami o podobnej budowie, rozpoznajemy zaburzenia neurologiczne, chorobę Parkinsona, Alzheimera, Huntingtona, Creutzfelda-Jakoba, zespół Guillaina-Barrégo, choroby genetyczne, padaczkę, zapalenie opon mózgowych, udar, migrenę czy stwardnienie rozsiane. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym jesteśmy w stanie wykryć choroby już we wczesnym ich stadium, co jest niezbędne do podjęcia szybkiego i właściwego leczenia.

 

Onkologia

W onkologii badanie rezonansem magnetycznym jest podstawą diagnozowania, jak i monitorowania przebiegu choroby nowotworowej. Dzięki takiemu badaniu możemy łatwo zauważyć nawet najmniejsze zmiany, które czasami ciężko jest wykryć innymi metodami. Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony w diagnostyce nowotworów ośrodkowego układu nerwowego i bez problemu może zlokalizować zmiany nowotworowe, ocenić ich wielkość, ułożenie, jak również naciekanie innych tkanek.

Rezonans magnetyczny w badaniach onkologicznym wykonuje się przeważnie w dwóch etapach: przed kontrastem i po kontraście.

 

Ortopedia

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony również w ortopedii. Pozwala na precyzyjne zbadanie stawu kolanowego, ścięgien, więzadła, łąkotki, krążków międzykręgowych. Dzięki takiemu badaniu z łatwością możemy wykryć zwyrodnienia i uszkodzenia stawów oraz chrząstek. Badanie rezonansem magnetycznym pomaga również zbadać cały kręgosłup wraz ze wszystkimi częściami oraz znajdującymi się między nimi chrzęstnymi krążkami i nerwami – można wykryć wady rozwojowe, nabyte schorzenia, powikłania pourazowe.

Jak widać, rezonans magnetyczny jest niezastąpionym badaniem w każdej dziedzinie medycyny i pozwala na szybkie wykrycie chorób oraz nieprawidłowości w naszym organizmie. Poszukując nowoczesnego urządzenia, sprawdź nasz rezonans magnetyczny.