Rezonans magnetyczny to obecnie najbezpieczniejsze badanie obrazowe o bardzo szerokim zastosowaniu we współczesnej medycynie. Pozwala ono na uzyskanie szczegółowych obrazów ludzkiego ciała oraz szybkie diagnozowanie wielu chorób i urazów. Jakość badania oraz szereg korzyści dla pacjenta  wynikają nie tylko z modelu aparatu, ale również z innowacyjnych rozwiązań technologicznych i oprogramowania klinicznego.  W naszej pracowni MRI Diagnostyka korzystamy z najnowocześniejszych funkcji, jakie oferuje aparat Siemens Magnetom Altea 1,5T. 

Wyprodukowany w 2020 roku, 1,5 Teslowy aparat Siemens Magnetom Altea, jako jeden z pierwszych na świecie pozwala na przeprowadzanie klinicznie zweryfikowanych izotropowych badań 3D o wysokiej rozdzielczości, z wszystkimi odpowiednimi kontrastami i odczytem obrazu we wszystkich płaszczyznach. Sekwencje te opierają się na architekturze Tim 4G i współpracują z dedykowanymi cewkami, zapewniając doskonały stosunek sygnał/szum (SNR) oraz szybką akwizycję.

rezonans magnetyczny ceny, mridiagnostyka

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (MRI, RM) to badanie obrazowe, wykorzystujące właściwości magnetyczne protonów wodoru, znajdujących się w każdej komórce ludzkiego organizmu. Poddane działaniu silnego pola magnetycznego, wysyłają fale o tej samej częstotliwości, co określa się zjawiskiem rezonansu – fale te są odbierane przez znajdujące się w aparacie czujniki, a następnie przekształcane przez oprogramowanie komputera na precyzyjne obrazy struktur anatomicznych ludzkiego organizmu: tkanek miękkich, narządów wewnętrznych, mózgu, serca, kręgosłupa czy stawów. Jest to procedura zupełnie bezinwazyjna. Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko wykonasz np. rezonans magnetyczny barku w Warszawie, zapraszamy do naszej pracowni MRI Diagnostyka!

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

W naszej pracowni rezonansu magnetycznego na Bielanach wykonać można ponad 30 badań, które przeprowadza się m.in. w diagnostyce:

  • chorób stawów (choroba zwyrodnieniowa, skręcenia, zwichnięcia),
  • urazów głowy,
  • nowotworów narządów wewnętrznych,
  • schorzeń demielinizacyjnych mózgu,
  • urazów i chorób kręgosłupa,
  • schorzeń układu krwionośnego.

Bez względu na obrazowaną partię ciała – kręgosłup, bark czy głowę – ceny rezonansu magnetycznego w Warszawie są u nas bardzo przystępne!

Sprawdź cenę badania

Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego?

Ze względu na wytwarzane przez aparat do rezonansu silne pole magnetyczne, badania nie wykonuje się u osób z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak rozrusznik serca, neurostymulator czy pompa insulinowa – pole może zaburzać ich działanie. Względnym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego jest obecność metalowych endoprotez, szwów czy ciał obcych – pacjent musi o nich koniecznie poinformować osobę przeprowadzającą badanie! U kobiet w I trymestrze ciąży rezonans wykonuje się wtedy, gdy korzyści płynące z badania są większe niż potencjalne ryzyko dla rozwijającego się dziecka.

Czym jest rezonans magnetyczny z kontrastem?

W medycznie uzasadnionych przypadkach w naszej pracowni rezonansu magnetycznego w Warszawie wykonujemy badanie z użyciem kontrastu – podawanej dożylnie substancji o działaniu paramagnetycznym (najczęściej zawierającej gadolin). Substancja ta czasowo kumuluje się tkankach, dzięki czemu zwiększa odbierane przez atomy wodoru sygnały, jeszcze bardziej poprawiając jakość obrazowania. Po zakończeniu rezonansu magnetycznego kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem.

Zapewniamy najlepsze w Warszawie ceny rezonansu magnetycznego kręgosłupa z kontrastem!

Rezonans magnetyczny głowy barku kolana kręgosłupa

Rezonans magnetyczny – jakim sprzętem wykonujemy badania?

W naszej pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie rezonans magnetyczny kręgosłupa, barku i innych części ciała – wykonujemy przy pomocy aparatu MR 1.5T Magnetom Altea firmy Siemens. Zapewnia on doskonałą jakość obrazowania w możliwie najkrótszym czasie, co mocno podnosi komfort badania. Aparat MR 1.5T Magnetom Altea Siemens posiada największy na rynku otwór w magnesie, dzięki czemu rezonans magnetyczny może być z powodzeniem wykonywany nawet u osób borykających się z klaustrofobią, silnie umięśnionych oraz otyłych (stół aparatu przystosowany jest do wykonywania badań u osób ważących nawet do 250 kilogramów).

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

W pomieszczeniu z aparatem do rezonansu magnetycznego nie mogą znajdować się żadne urządzenia elektroniczne (np. telefony – mogą one zakłócać działanie urządzenia) ani nawet karty płatnicze (mogą ulec rozmagnesowaniu) – należy więc je zostawić w szatni. Pacjent może pozostać w ubraniu, o ile nie ma ono żadnych elementów metalowych (guziki, sprzączki, zamki), należy zdjąć biżuterię, okulary, wyjąć spinki z włosów. Jeśli jest taka konieczność, pacjentowi podaje się dożylnie lub dostawowo kontrast. Następnie jest proszony o położenie się na stole, który wsuwa się do tunelu aparatu. W trakcie rezonansu magnetycznego należy pozostawać w bezruchu. W zależności od rodzaju badania, trwa od 15 do 45 minut. Pacjent cały czas pozostaje pod opieką naszego doświadczonego personelu.

Zadzwoń i umów się na badanie

Czy rezonans magnetyczny może być wykonywany u osób z klaustrofobią?

Najnowszy model aparatu 1.5T Magnetom Altea firmy Siemens, którym dysponujemy w naszej pracowni, dzięki większej przepustowości kanału jest idealny dla osób z klaustrofobią. Aparat wyposażony jest w duży otwór, dzięki któremu badanie przebiega w sposób komfortowy i jako jeden z pierwszych modeli umożliwia wykonywanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego poprzez wsunięcie pacjenta do tuby nogami – dzięki temu głowa zostaje poza aparatem, a badanie nie powoduje lęku ani stresu.

Jak umówić się na badanie MRI?

Aby umówić się na badanie, należy zadzwonić pod numer 48 22 688 70 10 lub zgłosić się osobiście do naszej placówki od poniedziałku do soboty w godzinach od 7:00 do 21:00. Zarówno drogą telefoniczną, jak i bezpośrednio w rejestracji można otrzymać informacje o obowiązujących w naszej pracowni w Warszawie cenach rezonansu głowy i innych partii ciała.

Do rejestracji wymagany jest dokument tożsamości. Na badanie prosimy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań USG, tomografii komputerowej czy wcześniejszego rezonansu magnetycznego diagnozowanej okolicy oraz wszystkich wypisów szpitalnych. Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga skierowania!

 Jak odebrać wyniki badania rezonansem magnetycznym?

Wyniki badania należy odebrać osobiście w naszej pracowni lub online. Wyniki są do odbioru do 7 dni od wykonania badania w naszej pracowni w Warszawie (w cenie rezonansu magnetycznego kręgosłupa i innych części ciała znajduje się płyta CD z wynikiem). Istnieje również możliwość odbioru wyników badania przez osobę trzecią – w tym celu musi ona okazać w rejestracji prawidłowo wypełnionym upoważnieniem. Wzór dokumentu jest do pobrania poniżej.

Pobierz dokumenty
Odbierz wyniki badań