W naszej pracowni rezonansu magnetycznego na Bielanach dokładamy wszelkich starań, by badanie przebiegało szybko, sprawnie i bez zbędnego stresu – rezonans magnetyczny nie wymaga co prawda szczególnych przygotowań, ale przed jego wykonaniem warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Czy na badanie rezonansem magnetycznym potrzebne jest skierowanie?   

Pacjent zgłaszający się na badanie do naszej pracowni rezonansu magnetycznego w Warszawie nie potrzebuje skierowania – ani od lekarza rodzinnego, ani od lekarza specjalisty.

Jakie dokumenty należy mieć ze sobą podczas badania?

Podczas rejestracji należy mieć sobą dokument tożsamości. Prosimy również pacjentów, aby w dniu badania mieli ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą poddawanej rezonansowi okolicy: wyniki wcześniejszych badań USG, MRI czy TK, wypisy ze szpitala, orzeczenia lekarskie itp.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego z kontrastem?

Jeżeli u pacjenta planowany jest rezonans magnetyczny z kontrastem, nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem należy wykonać oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Kreatynina to substancja, której stężenie w organizmie pozwala ocenić pracę nerek – podawany przed badaniem kontrast wydalany jest później wraz z moczem, więc ważne jest, aby nerki pacjenta funkcjonowały sprawnie, a kontrast został szybko usunięty z organizmu.

Czy na rezonans magnetyczny należy zgłosić się na czczo?

Przed badaniem rezonansem magnetycznym można normalnie jeść i pić – należy jedynie pamiętać, by nie były to zbyt obfite posiłki. Badanie może trwać nawet około godziny, a pacjent musi w tym czasie pozostawać w bezruchu – nie można go przerywać np. z powodu nagłej potrzeby fizjologicznej. Wyjątkiem jest rezonans magnetyczny miednicy mniejszej – wówczas zaleca się, by pęcherz moczowy był średnio wypełniony, co pozwala uzyskać lepsze obrazy znajdujących się w miednicy narządów. Przed badaniem nie wolno więc oddawać moczu.

Inna szczególna sytuacja to rezonans magnetyczny z kontrastem – zalecane jest, by jak najszybciej po zakończeniu badania środek kontrastujący został wydalony z organizmu wraz z moczem, więc zarówno przed badaniem, jak i tu po jego zakończeniu należy wypić spore ilości wody.

Czy przed rezonansem można przyjmować leki?

Rezonans magnetyczny – również z wykorzystaniem kontrastu – w żaden sposób nie wpływa na skuteczność stosowanych na co dzień leków – w dniu badania należy je więc przyjmować tak jak zawsze. Diabetycy powinni zwrócić uwagę, by godzina badania nie kolidowała z godziną przyjmowania insuliny.

Jak ubrać się na badanie?

Rezonans magnetyczny może być wykonywany w ubraniu, ale pod warunkiem, że nie znajdują się w nim żadne elementy metalowe (guziki, sprzączki, zamki, klamry, fiszbiny), które mogłyby zaburzyć działanie urządzenia. Należy pozostawić w szatni całą biżuterię, okulary, spinki do włosów, podobnie jak telefony komórkowe, tablety, a nawet karty płatnicze, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub rozmagnesowaniu. Panie proszone są o zgłoszenie się na badanie bez makijażu. Niektóre kosmetyki zawierają w sobie drobinki metali, które również mogą mieć wpływ na uzyskane wyniki.

O czym muszę poinformować personel przed badaniem?

Przed rezonansem magnetycznym należy poinformować personel o obecności w organizmie rozrusznika serca, pompy insulinowej, aparatu słuchowego czy klipsów wewnątrzczaszkowych – są to bezwzględne przeciwwskazania do wykonania badania. Lekarz musi wiedzieć również o obecności metalowych aparatów ortodontycznych, endoprotez i śrub ortopedycznych, a także o ciąży pacjentki lub jej podejrzeniu – wówczas decyzja o wykonaniu rezonansu magnetycznego jest indywidualna. Uwzględnia się m.in. stan pacjenta, dotychczasową dokumentację medyczną, wskazania zdrowotne itp.