Choć w dyskursie publicznym określenia rezonans i tomografia często są używane zamiennie, w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie odmienne badania. Warto więc odkryć ich charakterystykę, a także zapoznać się z najważniejszymi różnicami.

Zanim jednak do tego przejdziemy, kilka słów o podobieństwach. Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa pozwala na obrazowanie wewnętrznych organów człowieka. Dzięki temu, możliwa staje się ocena ich stanu, jak również diagnozowanie wielu schorzeń i dolegliwości. Badania umożliwiają nie tylko rozpoznanie stanu zagrażającego życiu, ale też przygotowanie skutecznej metody leczenia.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Badanie MRI realizowane jest przy użyciu fal radiowych, a także pola magnetycznego o specjalnie dobranej wartości. Fale oddziałują na ciało znajdujące się w specjalnym aparacie (pacjent musi utrzymywać pozycję leżącą). Wszystko to pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu przekroju ciała. W razie potrzeby, wykonywany jest tak zwany rezonans z kontrastem, czyli z użyciem środka kontrastującego, zwiększającego precyzję badania.

Jakie dokładnie obszary są analizowane przez lekarza? Ze względu na wysoką dokładność samej metody, jest ona wykorzystywana niezwykle szeroko. Wykonywany jest między innymi rezonans głowy, serca, kolana, kręgosłupa, prostaty, piersi i wielu innych narządów.

Najważniejszą zaletą rezonansu magnetycznego jest brak poddawania pacjenta na działanie promieniowania X. Z tego też powodu metoda ta jest uznawana za niezwykle bezpieczną. Nie ma żadnych większych ograniczeń związanych z częstotliwością wykonywania badania. Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesne aparat zdecydowanie skracają czas badania, dzięki czemu trwa ono około 15-20 minut. Sprzęty tego typu wyróżniają się również sporymi otworami (70 cm), dlatego są w pełni bezpieczne i wygodne dla osób cierpiących na klaustrofobię.

Pamiętać trzeba jednak o pewnych ograniczeniach, związanych z niemożliwością przeprowadzenia rezonansu z kontrastem osobom z niewydolnością nerek. Z badania rezygnuje się także w przypadku obecności w ciele pacjenta urządzeń elektrycznych (np. rozrusznika).

Co to jest tomografia komputerowa? Jakie są jej wady i zalety?

Skoro wiemy już, czym jest rezonans magnetyczny, możemy przejść do drugiej metody. Podstawową wadą tomografii jest fakt, iż badanie przeprowadza się z użyciem szkodliwego promieniowania X. Z tego też powodu lekarze na tomografię decydują się dopiero wówczas, gdy pozostałe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Tomografia jest wykonywana w ramach diagnostyki wielu chorób, w tym między innymi nowotworów, wad wrodzonych czy też dolegliwości układu pokarmowego, krwionośnego i wielu innych. Co jednak istotne, podczas gdy rezonans magnetyczny może być przeprowadzany często, tomografię zaleca się tylko w ostateczności. Wynika to oczywiście ze wspomnianego udziału promieniowania X. Jest to najważniejsza różnica dzieląca obie metody.

 

Znając już wady i zalety każdej z metod obrazowania, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wykonania bezpiecznych metod rezonansem magnetycznym.