Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa

rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa, mri diagnostyka

Odcinek lędźwiowy to miejsce bardzo często ulegające różnego rodzaju przeciążeniom. Pacjenci skarżący się na ból w tych okolicach, zwykle borykają się równocześnie z innymi przypadłościami czy schorzeniami. Brak szybkiej diagnozy może spowodować pogorszenie się stanu pacjenta, dlatego polecany jest rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który daje jeden z najdokładniejszych wyników.

Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – w jakim celu się go wykonuje?

Tego rodzaju badanie, wykonuje się w celu otrzymania możliwie najdokładniejszego zdjęcia obszaru lędźwiowego. Wykonuje się je w przypadku, gdy pacjent skarży się na bóle, a przy tym towarzyszą mu na przykład nadwaga. Ból może być spowodowany również siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej, czy dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Może to być też wynik kontuzji i w takim przypadku również rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest najlepszą opcją diagnostyczną.

Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – jak się przygotować?

Do rezonansu dolnego odcinka kręgosłupa, w przypadku konieczności podania kontrastu, pacjent musi zrobić test na kreatyninę. Dzięki niemu dowiemy się, w jakim stanie są jego nerki i czy pacjent jest w stanie przyjąć kontrast, aby wyniki były jeszcze dokładniejsze.

Na badaniu nie można mieć urządzeń elektronicznych, makijażu ani żadnych metalowych elementów. Należy przekazać personelowi wszystkie istotne informacje dotyczące alergii i koniecznie w przypadku, gdy w ciele pacjenta znajduje się rozrusznik, implanty różnego rodzaju, lub też neurostymulator.

Rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – jak przebiega?

Badanie to nie wymaga szczególnego przygotowania, a przebiega w prosty i bezbolesny sposób. Pacjent leży na specjalnym stole, w luźnym ubraniu, przez kilkadziesiąt minut. Nie może się poruszać i jest narażony na wysokie dźwięki, co jest właściwie jedynym istniejącym tam dyskomfortem.

Dzięki rezonansowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa można wykryć nawet stwardnienie rozsiane, dlatego też nie należy bagatelizować żadnych objawów, które wzbudzają w Państwu jakikolwiek niepokój.

Zobacz też: