Chcesz dowiedzieć się, jak można wykryć endometriozę? Czy badanie rezonansem magnetycznym jest pomocne w tej kwestii? Endometrioza bez tajemnic. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o diagnostyce endometriozy przy pomocy rezonansu magnetycznego. To skuteczna metoda pozwalająca na szybkie rozpoznanie schorzenia.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to powszechne schorzenie, które występuje u kobiet w wieku od ok. 25 do 40 lat. Problem dotyczy rozmiarów endometrium, które w wyniku choroby zwiększa swoje rozmiary i powoduje liczne dolegliwości. Najpowszechniejsze objawy endometriozy to:

  • bóle w okolicach miednicy,
  • brak lub nieregularne miesiączki,
  • bolesne stosunki,
  • bezpłodność.

Takie objawy nie zawsze wskazują od razu na endometriozę. Z tego względu wielu lekarzy ma problem z szybką diagnostyką i rozpoznaniem problemu. Aby jak najsprawniej wykryć ognisko endometriozy, warto wykorzystać rezonans magnetyczny. To badanie umożliwia precyzyjne określenie ognisk endometriozy, które najczęściej występują w jajnikach, więzadłach macicy,  zatoce Douglasa, otrzewnej oraz rzadziej w okolicach pęcherza moczowego. Warto dodać, że endometrioza może powodować włóknienia miednicy mniejszej, a nawet do transformacji nowotworowej. 

Diagnostyka endometriozy – czy rezonans magnetyczny jest skuteczną metodą?

W przypadku podejrzenia endometriozy warto czym prędzej wdrożyć odpowiednią diagnostykę. Lekarze w pierwszej kolejności wykonują USG dopochwowe, które jednak nie daje 100% pewności, że ognisko endometriozy zostanie uwidocznione. Wykrywanie endometriozy jest znacznie skuteczniejsze z użyciem rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny działa z wysoką dokładnością więc dlatego pozwala wykryć nawet najdrobniejsze zmiany związane z endometriozą. 

Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym w kierunku endometriozy?

Badanie wykonuje się najczęściej w okolicach miednicy z podaniem środka kontrastującego. Często zdarza się, że diagnostyka rezonansem magnetycznym w kierunku endometriozy jest podzielona na dwa etapy. Pierwsze badanie wykonuje się z kontrastem, natomiast drugie bez. 

Metoda rezonansu magnetycznego pozwala na postawienie wstępnej diagnozy oraz ustalenie poziomu zaawansowania choroby. Niestety, leczenie endometriozy jest trudne, a sama choroba ma mocną tendencję do nawracania. W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne. 

Rezonans magnetyczny a endometrioza – jakie są przeciwwskazania do badania?

Rezonans magnetyczny w endometriozie jest w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem. Diagnostyka obrazowa umożliwia wytropienie nawet niewielkich skupisk komórek endometriozy. W trakcie badania wykorzystywane są fale radiowe i pole magnetyczne.  Warto wiedzieć, że są pewne wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego: 

  • wszczepione urządzenia elektroniczne do organizmu, takie jak na przykład rozrusznik serca lub pompa insulinowa,
  • endoprotezy,
  • ciała obce w organizmie,
  • kobiety w ciąży.

Co ciekawe, nowoczesne urządzenia do rezonansu magnetycznego są stworzone tak, aby umożliwić bezpieczne wykonanie badania nawet u osób cierpiących na klaustrofobię.