Rezonans magnetyczny stopy
Rezonans magnetyczny stopy
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) stało się rutynowym narzędziem obrazowania w diagnostyce schorzeń stawu skokowego i stopy. Mimo że ocena radiologiczna pozostaje niezbędnym etapem wstępnym, MRI umożliwia dalszy wgląd w diagnostykę stanów patologicznych chrząstki stawowej i kości, a także szczegółową ocenę struktur miękkich.
W porównaniu z innymi obszarami anatomicznymi w obrazowaniu układu mięśniowo-szkieletowego, MRI stawu skokowego i stopy stanowi dużą pomoc w interpretowaniu schorzeń stopy ze względu na stosunkowo złożoną anatomię oraz szerokie spektrum wariantów prawidłowych i stanów patologicznych. Badanie MRI stopy można wykonać w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie.
Standardowy MRI stopy zawiera indywidualne protokoły dla trzech stref badania: stawu skokowego i tylnej części stopy, śródstopia i przodostopia. Śródstopie może być również odpowiednio obrazowane z kostką lub przodostopiem.
Rezonans magnetyczny stopy – zalecenia przed badaniem w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie:
- Do zwykłych badań MRI nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Jeżeli rezonans magnetyczny będzie wykonywany z kontrastem, wtedy potrzebne jest skierowanie oraz badanie poziomu kreatyniny we krwi wykonane na 14 dni przed MRI.
- Pacjent musi okazać jedynie dokument tożsamości, aby zarejestrować się na MRI stopy.
- Jeśli pacjent taką posiada dotychczasową dokumentację medyczną, zaleca się jej okazanie.
- Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego można normalnie przyjmować leki, a także jeść i pić.
- Diagnostyka obrazowa rezonansem magnetycznym jest wykonana w ubraniu (odzież nie może jednak mieć żadnych elementów metalowych).
- Wszystkie rzeczy osobiste (smartfon, kluczyki do samochodu, biżuterię, portfel) zostawiamy w szatni.
W jakich przypadkach wykorzystuje się rezonans magnetyczny stopy
W obrębie stopy i stawu skokowego MRI może być wykorzystywany do diagnozowania następujących schorzeń:
- Urazów ścięgien,
- Uszkodzenia więzadeł i chrząstki,
- Złamania kości bez zrostu lub z opóźnionym zrostem,
- Nieprawidłowości tkanek miękkich, które są charakterystyczne dla stopy i stawu skokowego, takich jak zapalenie powięzi podeszwowej, fibromatoza podeszwowa, nerwiaki międzypalcowe i zespół cieśni stępu.
- Guzy (tkanek miękkich i kości),
- Zakażenia,
- Martwica okołostawowa.
- Zapaleniu mięśni, obrzęku kości i owrzodzeniu stóp związanych z cukrzycą.
Co najważniejsze, MRI może zdiagnozować nakładające się zakażenie, identyfikując owrzodzenia, cellulitis, przewody zatokowe i ropnie tkanek miękkich.
Jak wygląda rezonans magnetyczny stopy?
W przypadku badania MRI stopy, kolana lub nogi, pacjent wchodzi do urządzenia najpierw nogami, a głowa i górna część ciała pozostają poza aparatem.
Czas trwania badania MRI stóp wynosi zazwyczaj 30-35 minut i wymaga od pacjenta pozostania w bezruchu. Skany MRI są wrażliwe na ruch i każdy ruch może przesłonić informacje, które radiolog wykorzystuje do sporządzenia formalnego raportu.
Rezonans magnetyczny stopy – cena Warszawa
Chcesz poznać cenę szczegółowego badania obrazowego MRI stopy w naszej pracowni? Sprawdź tutaj.
Rezonans magnetyczny stopy w Warszawie z MRI Diagnostyka
Pracownia MRI Diagnostyka w Warszawie oferuje badania najwyższej jakości sprzętem – aparatem Siemens 1.5T Magnetom Altea, zapewniającym idealną jakość obrazowania w bardzo krótkim czasie badania. Daje to komfort pacjentom. Istotne jest również to, że aparat posiada największy na rynku otwór w magnesie, który jest odpowiedni dla ludzi z tendencjami klaustrofobicznymi, oraz dla osób z nadwagą (nawet do 250 kg).
Zobacz również:
- rezonans magnetyczny stopy
- rezonans magnetyczny stawu skokowego
- rezonans magnetyczny kolana
- rezonans magnetyczny bioder