Rezonans magnetyczny kończyny dolnej

Rezonans magnetyczny stopy

Rezonans magnetyczny stopy

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) stało się rutynowym narzędziem obrazowania w diagnostyce schorzeń stawu skokowego i stopy. Mimo że ocena radiologiczna pozostaje niezbędnym etapem wstępnym, MRI umożliwia dalszy wgląd w diagnostykę stanów patologicznych chrząstki stawowej i kości, a także szczegółową ocenę struktur miękkich.

W porównaniu z innymi obszarami anatomicznymi w obrazowaniu układu mięśniowo-szkieletowego, MRI stawu skokowego i stopy stanowi dużą pomoc w interpretowaniu schorzeń stopy ze względu na stosunkowo złożoną anatomię oraz szerokie spektrum wariantów prawidłowych i stanów patologicznych. Badanie MRI stopy można wykonać w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie.

Standardowy MRI stopy zawiera indywidualne protokoły dla trzech stref badania: stawu skokowego i tylnej części stopy, śródstopia i przodostopia. Śródstopie może być również odpowiednio obrazowane z kostką lub przodostopiem.

Rezonans magnetyczny stopy – zalecenia przed badaniem w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie:

 • Do zwykłych badań MRI nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Jeżeli rezonans magnetyczny będzie wykonywany z kontrastem, wtedy potrzebne jest skierowanie oraz badanie poziomu kreatyniny we krwi wykonane na 14 dni przed MRI.
 • Pacjent musi okazać jedynie dokument tożsamości, aby zarejestrować się na MRI stopy.
 • Jeśli pacjent taką posiada dotychczasową dokumentację medyczną, zaleca się jej okazanie.
 • Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego można normalnie przyjmować leki, a także jeść i pić.
 • Diagnostyka obrazowa rezonansem magnetycznym jest wykonana w ubraniu (odzież nie może jednak mieć żadnych elementów metalowych).
 • Wszystkie rzeczy osobiste (smartfon, kluczyki do samochodu, biżuterię, portfel) zostawiamy w szatni.

W jakich przypadkach wykorzystuje się rezonans magnetyczny stopy

W obrębie stopy i stawu skokowego MRI może być wykorzystywany do diagnozowania następujących schorzeń:

 • Urazów ścięgien,
 • Uszkodzenia więzadeł i chrząstki,
 • Złamania kości bez zrostu lub z opóźnionym zrostem,
 • Nieprawidłowości tkanek miękkich, które są charakterystyczne dla stopy i stawu skokowego, takich jak zapalenie powięzi podeszwowej, fibromatoza podeszwowa, nerwiaki międzypalcowe i zespół cieśni stępu.
 • Guzy (tkanek miękkich i kości),
 • Zakażenia,
 • Martwica okołostawowa.
 • Zapaleniu mięśni, obrzęku kości i owrzodzeniu stóp związanych z cukrzycą.

Co najważniejsze, MRI może zdiagnozować nakładające się zakażenie, identyfikując owrzodzenia, cellulitis, przewody zatokowe i ropnie tkanek miękkich.

Jak wygląda rezonans magnetyczny stopy?

W przypadku badania MRI stopy, kolana lub nogi, pacjent wchodzi do urządzenia najpierw nogami, a głowa i górna część ciała pozostają poza aparatem.

Czas trwania badania MRI stóp wynosi zazwyczaj 30-35 minut i wymaga od pacjenta pozostania w bezruchu. Skany MRI są wrażliwe na ruch i każdy ruch może przesłonić informacje, które radiolog wykorzystuje do sporządzenia formalnego raportu.

Rezonans magnetyczny stopy – cena Warszawa

Chcesz poznać cenę szczegółowego badania obrazowego MRI stopy w naszej pracowni? Sprawdź tutaj.

Rezonans magnetyczny stopy w Warszawie z MRI Diagnostyka

Pracownia MRI Diagnostyka w Warszawie oferuje badania najwyższej jakości sprzętem – aparatem Siemens 1.5T Magnetom Altea, zapewniającym idealną jakość obrazowania w bardzo krótkim czasie badania. Daje to komfort pacjentom. Istotne jest również to, że aparat posiada największy na rynku otwór w magnesie, który jest odpowiedni dla ludzi z tendencjami klaustrofobicznymi, oraz dla osób z nadwagą (nawet do 250 kg).

Zobacz również:

rezonans magnetyczny stopy