Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych

rezonans magnetyczny a stawów krzyżowo-biodrowych, mri diagnostyka

Większość, jeśli nie wszystkie codzienne czynności, wiążą się z oddziaływaniem na stawy krzyżowo-biodrowe. Może to być zarówno skakanie i bieganie, jak i siedzenie przed komputerem. Kiedy jednak pojawia się w tych okolicach ból i nie mija, konieczne może się okazać pojawienie u lekarza specjalisty. Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych doskonale wspomaga diagnostykę, oferując dokładne, przejrzyste zdjęcia dotkniętych ewentualnych schorzeniem okolic.

Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych – w jakim celu się go wykonuje?

Na rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych lekarz wysyła w celu sprawdzenia dotkliwych objawów bólowych lub też w przypadku podejrzenia pojawienia się konkretnych schorzeń. Zalicza się do nich między innymi uszkodzenie obrąbka stawowego, konflikt panewkowo-udowy, czy też młodzieńcze złuszczenie kości udowej. Wszystkie podejrzenia muszą znaleźć potwierdzenia w przeprowadzonych badaniach, dlatego tak ważne jest szybkie skierowanie się na, jak najwyższej jakości badanie.

Rezonansu nie mogą wykonywać osoby posiadające implant ślimakowy, rozrusznik serca, czy też opiłki żelaza w ciele lub elementy metalowe wszczepione na stałe.

Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych – jak się przygotować?

Jeśli badanie ma być wykonane bez kontrastu, wystarczy przyjść na niego i poświęcić kilkadziesiąt minut na jego wykonanie. Lekkie ubranie bez metalowych elementów, brak makijażu i urządzeń elektronicznych to właściwie wszystko. Należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Rezonans magnetyczny stawów krzyżowo-biodrowych- jak przebiega?

Badanie jest bezbolesne i trwa od dwudziestu do czterdziestu minut. W jego trakcie pacjent leży na specjalnym stole, który wjeżdża do tunelu rezonansu magnetycznego. W trakcie badania słychać wysokie dźwięki, które można zagłuszyć stoperami w uszach. Pacjent nie powinien się w trakcie badania poruszać.
Odpowiednie warunki na przeprowadzenie tego rodzaju badań i wykwalifikowany personel pozwalają nam wykonywać je możliwie najlepiej.

Zobacz też: