Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej, mridiagnostyka

Przysadka mózgowa to niewielki, bo wielkości pestki wiśni, gruczoł produkujący liczne hormony. Mimo niewielkiego rozmiaru, pełni w organizmie człowieka bardzo istotne funkcje, będąc odpowiedzialnym między innymi za wzrost dzieci, tworzenie się komórek rozrodczych, czy też przemianę materii. W razie wystąpienia problemów z przysadką mózgową, organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo, dlatego też nie należy bagatelizować związanych z nią problemów.

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej – w jakim celu się go wykonuje?

Do najczęstszych schorzeń przysadki mózgowej należy gruczolak. Objawy jego wystąpienia wiążą się ściśle z miejscem, w którym rośnie. Zwykle łączy się go z jednym z hormonów produkowanych przez przysadkę i tak też się go klasyfikuje. Objawy będą więc różne w przypadku zlokalizowania guza na prolaktynie – co może wywołać zaburzenia miesiączkowania, czy też w przypadku guza tyretropinowego, który to spowoduje wzmożoną nerwowość i silne zaburzenia koncentracji.

Głównym wskazaniem do rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej jest zbyt duża lub zbyt mała ilość produkowanego hormonu, co może oznaczać ucisk gruczołu, jego uraz bądź stan zapalny.

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej – jak się przygotować?

Jeżeli badanie ma zostać wykonane wraz z podaniem kontrastu, należy maksimum czternastu dni przed nim wykonać test stężenia kreatyniny we krwi. Wskaże on prawidłowość działania nerek, a przy tym powie, czy można przy rezonansie podać kontrast.

Zobacz Cennik!

Podczas rezonansu nie można posiadać telefonu komórkowego, kluczy, kart płatniczych i innych urządzeń lub przedmiotów elektronicznych. Ubranie nie może posiadać elementów metalowych, nie wolno mieć makijażu, jak również lakieru do włosów. Bezdyskusyjnie należy zgłosić obsłudze badania, że w ciele posiada się elementy metalowe.

Przeciwwskazaniem do badania są między innymi rozrusznik serca, pompa insulinowa, implanty ślimakowe, aparat ortodontyczny, czy też wszczepione na stałe urządzenia elektroniczne. Badania nie może wykonać również osoba między innymi w ciąży, z nowotworem, czy z tikami nerwowymi.

Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej – jak przebiega?

Pacjent układa się na specjalnym stole, który zostaje wsunięty do wielkogabarytowej maszyny z kolistym kanałem. W środku pacjent może posiadać zatyczki do uszu, bądź można włączyć muzykę. Temperatura otoczenia wzrasta do około 25 stopni Celsjusza, a cały proces trwa od trzydziestu do czterdziestu minut, podczas których niewskazane jest, aby pacjent się poruszał. W razie jakichkolwiek niepokojów również tych związanych z klaustrofobią, pacjent może nacisnąć specjalny przycisk, który przywoła pomoc.

Na badanie u nas nie jest wymagane skierowanie, wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym na wizytę lekarską, gdzie zostaną ustalone szczegóły i termin docelowego rezonansu.

Zobacz wszystkie rodzaje rezonansu!