Rezonans magnetyczny prostaty

nowoczesny rezonans magnetycznyRezonans magnetyczny prostaty (gruczołu krokowego) jest najbardziej czułym badaniem obrazowym tego narządu i pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty, dzięki czemu możliwe jest całkowite wyleczenie choroby.

Lekarze wykorzystują też rezonans magnetyczny gruczołu krokowego do oceny stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego i ustalenia, czy doszło do jego rozsiewu. MRI prostaty pomaga również diagnozować infekcje, wrodzone stany chorobowe lub powiększoną prostatę. W Warszawie na badanie prostaty rezonansem magnetycznym można zgłosić się do pracowni MRI Diagnostyka.

Rezonans magnetyczny prostaty – zalecenia przed badaniem w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie:

  • Aby, wykonać badanie MRI prostaty nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Jest to konieczne jedynie w wypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem. Wtedy lekarz wystawia odpowiednie skierowanie i zleca badanie poziomu kreatyniny we krwi.
  • Do przeprowadzenia badania pacjent musi jedynie zarejestrować się swoim dokumentem tożsamości.
  • Dobrze jest dostarczyć dotychczasową dokumentację medyczną związaną z badaną okolicą.
  • Można pić czyste płyny do 2 godzin przed planowaną godziną wizyty. Aby uzyskać najlepsze obrazy, jelito cienkie musi być tak nieruchome, jak to tylko możliwe. Jedzenie i picie powoduje jego większy ruch i może powodować zamazanie obrazu. Jeśli pacjent przyjmuje leki rano, powinien popić je niewielką ilością wody.
  • Pacjent powinien być ubrany w lekkie i wygodne ubranie, które nie posiada żadnych elementów metalowych.
  • Wszystkie rzeczy osobiste typu telefon, kluczyki do samochodu, biżuterię, portfel, okulary pacjent zostawia w szatni.

Kiedy zrobić rezonans magnetyczny prostaty?

rezonans magnetyczny z kontrastem

W przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego można wykonać badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), aby pomóc stwierdzeniu czy jest on obecny i w określeniu stopnia zaawansowania nowotworu. Badanie rezonansem magnetycznym może wykazać, czy rak rozprzestrzenił się poza gruczoł krokowy, do pęcherzyków nasiennych lub innych pobliskich struktur.

Rak gruczołu krokowego (prostaty) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn w Polsce. Zajmuje niechlubne drugie miejsce po kątem zachorowalności, po nowotworach płuc. Statystyki wskazują, że najczęściej na raka prostaty chorują mężczyźni po 50 roku życia. Prawdopodobieństwo zachorowania rośnie z wiekiem. Na świecie powszechne stały się badania przesiewowy u mężczyzn między 55 a 69 rokiem życia. Badanie w młodszym wieku jest również jak najbardziej wskazane. Szczególnie jeżeli w najbliższej rodzinie jest historia zachorowań na raka prostaty.

Jak wygląda rezonans magnetyczny prostaty?

W przypadku badania prostaty rezonansem magnetycznym zazwyczaj do skanera MRI wchodzi się najpierw nogami. W przypadku większości pacjentów oznacza to, że głowa będzie znajdować się poza skanerem. Podczas badania pacjent musi pozostać w jak największym bezruchu. Jeśli odczuwa klaustrofobię (lęk przed małymi miejscami), prosimy o omówienie tego z nami przed badaniem. To badanie najczęściej jest przeprowadzane przy użyciu cewki endorektalnej – cienkiego przewodu pokrytego lateksowym balonikiem.

Całe badanie trwa zazwyczaj 45 minut lub krócej. Podczas badania lekarz może również wykonać spektroskopię MR. Spektroskopia MR dostarcza dodatkowych informacji na temat substancji chemicznych obecnych w komórkach organizmu. Może to dodać około 15 minut do całkowitego czasu badania.

Rezonans magnetyczny prostaty – cena Warszawa

Ceny szczegółowego badania obrazowego MRI w naszej pracowni  sprawdzisz tutaj.

Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej w Warszawie z MRI Diagnostyka

Diagnozowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest bezbolesne i bezpieczne – pacjent nie jest wystawiony na działanie promieniowania rentgenowskiego tak jak w przypadku rentgena.

W Pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie znajduje się urządzenie ze skanerem o najwyższej jakości. Aparat Siemens 1.5T Magnetom zapewnia najlepszą jakość obrazowania w najkrótszym możliwym czasie badania. To wpływa na komfort badanego. Ponadto aparat posiada największy na rynku otwór w magnesie, co sprawia, że nawet ludzie z klaustrofobią lub z nadwagą (nawet do 250 kg) będą się czuli w nim dobrze.