Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa

rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa, mri diagnostyka

Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z siedmiu kręgów, które ze względu na swoje umiejscowienie są narażone na szereg obciążeń powodujących bardziej i mniej dotkliwe dolegliwości. Bóle kręgosłupa nierzadko promieniują na inne części ciała, co w przypadki karku może powodować ból głowy, oczu, czy też ramion. Zgłaszając się z niepokojącymi nas objawami do lekarza, prawdopodobnie dostaniemy skierowanie na rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa, który pozwoli wyjaśnić przyczynę pojawiającego się dyskomfortu.

Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa- w jakim celu się go wykonuje?

Przewlekłe lub ostre bóle szyjnego odcinka kręgosłupa są często wystarczającym powodem skierowania pacjenta na rezonans, ponieważ jest to badanie najlepiej obrazujące zaistniały problem. Jest ono wskazane również wtedy, gdy pacjent skarży się na sztywność szyi, barków, czy też ramion. Kolejny przypadek warto sprawdzenia tym badaniem to drętwienie kończyn górnych lub też ich niedowład. Ostatni z najbardziej popularnych powodów skierowania na MRI jest zaburzenie wzorku.

Rezonans tego typu nie jest wskazany w przypadku kobiet w pierwszym trymestrze ciąży – w innych przypadkach jest całkowicie dozwolony.

Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa– jak się przygotować?

Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa nie wymaga skierowania od lekarza. Można go wykonać po uprzedniej rezerwacji terminu. Terminy w naszej placówce są szybkie i przystępne. Ponadto nie wolno w ubraniu posiadać metalowych elementów, a wszystkie elektroniczne przedmioty należy pozostawić w pomieszczeniach, poza tym, w którym pacjent będzie badany.

Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa- jak przebiega?

Kiedy pacjent jest już przygotowany do badania, wypełnił ankietę dotyczącą alergii oraz poinformował o przeciwwskazaniach, może położyć się na specjalnym stole i założyć na uszy słuchawki, aby stworzyć ochronę przed wysokimi dźwiękami. Badanie zazwyczaj trwa około dwudziestu minut.

Przestrzegając najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa oferujemy swoim pacjentom najwyższą jakość usług w każdej sytuacji, w której zwrócą się do nas o pomoc.

Zobacz też: