Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa

rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa, mri diagnostyka

Dzięki tytułowemu badaniu możliwe jest zrobienie zdjęcia kościom i rdzeniowi kręgowemu, który znajduje się pod nimi. Odcinek piersiowy jest najmniej narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, można go jednak w stosunkowo prosty sposób przeciążyć. Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa to najszybszy sposób na postawienie diagnozy. Kiedy jednak wiadomo, że należy wykonać właśnie takie badanie?

Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa- w jakim celu się go wykonuje?

Odcinek piersiowy, nawet w przypadku dosyć silnego przeciążenia nie zawsze wywołuje ból, co jest znacznym utrudnieniem w przypadku chęci szybkiego postawienia diagnozy. Jeśli pojawiają się symptomy oznaczające nieprawidłowości odcinka piersiowego, to zwykle najpierw wdraża się leczenie, które ma trwać do kilku tygodniu. Kiedy nie przynosi ono rezultatów, dopiero zleca się rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa.

Badanie to wykonuje się również w przypadku otrzymania niejednoznacznych wyników RTG, czy też tomografii, przy podejrzeniu zmian nowotworowych lub gdy chce się wykluczyć przerzuty. Rezonans odcinka piersiowego pomaga kwalifikować pacjentów do operacji, a w późniejszym etapie pozwala na sprawdzenie, czy poszła ona tak, jak przewidywano.

Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa– jak się przygotować?

Przygotowanie do tego badania jest takie samo jak w przypadku przygotowań do innego rodzaju rezonansów. Pacjent nie może mieć na sobie makijażu, ubrania z metalowymi częściami, urządzeń elektronicznych i kart magnetycznych.

Rezonans magnetyczny odcinka piersiowego kręgosłupa- jak przebiega?

Pacjent kładzie się na plecach na specjalnym łóżku, które wjeżdża do wąskiego tunelu. Przez kilkadziesiąt minut przebywa tam i jest proszony o nieporuszanie się, w celu otrzymania jak najostrzejszego obrazu. W trakcie badania powstają wysokie dźwięki, które mogą wzbudzać dyskomfort, jednak można je zagłuszyć słuchawkami.

Nasz personel w każdej chwili służy pomocą, nawet w trakcie badania. Gdy pacjent poczuje strach lub niepokój, może przywołać pomoc specjalnym przyciskiem.

Zobacz też: