Rezonans magnetyczny oczodołów

Rezonans magnetyczny oczodołów, mridiagnostyka

Oczodoły są miejscem osadzenia oczu. Są to wklęsłe struktury, które mają za zadanie chronić gałki oczne i nerwy wzrokowe, które przez nie przechodzą. Nerwy te są odpowiedzialne nie tylko za poruszanie gałek ocznych, ale też za poruszanie innymi częściami ciała. Blisko oczodołów zlokalizowane są zatoki przynosowe oraz gruczoły łzowe. Rezonans magnetyczny oczodołów jest zwykle badaniem uzupełniającym do wywiadu z klientem i przeprowadzonego wcześniej USG.

Rezonans magnetyczny oczodołów – w jakim celu się go wykonuje? Rezonans oczodołów cena?

Problem pojawia się, gdy pacjent zaczyna skarżyć się na ból, czy też opuchliznę wokół oczu. Może do tego dojść również wytrzeszcz oczu. W pierwszej kolejności należy się wtedy zgłosić do okulisty, który skieruje pacjenta na dalsze badania. Może to być wspomniane USG, jeśli lekarz przychyla się do diagnozy związanej z uszczerbkiem lub złym funkcjonowaniem tkanki miękkiej oka, lub też na rezonans, dzięki któremu wykluczyć można ciała obce w oczodole, czy też wszelkiego rodzaju zmiany powodujące dotkliwe objawy bólowe.

Wskazaniem do rezonansu magnetycznego oczodołów jest również brak jednoznacznych wyników w badaniach innego rodzaju, które zostały zlecone wcześniej.

Zobacz Cennik!

Rezonans oczodołów ile trwa?

Rezonans oczodołów ile trwa? Tak naprawdę, bez względu na rodzaj badanej powierzchni, badanie trwa około 20 – 30 minut. Czy w rezonansie głowy widać oczodoły?

Oczodoły mogą być widoczne, jednak w przypadku badania głowy, nie skupia się na nich szczególnej uwagi. Aby więc wykonać dokładne sprawdzenie tej okolicy, konieczne jest właśnie badanie samych oczodołów. 

Rezonans oczodołów na czym polega? Jest to badanie, które wykorzystując fale radiowe, pole magnetyczne jak również i komputer zmieniający dane na obrazy.

Czy w rezonansie głowy widać oczodoły?

Badanie oczodołu jest niezwykle dokładne i pozwala ono wykluczyć lub potwierdzić wiele chorób.

Można wykonać rezonans dna oka, który bada nie tylko choroby związane z obrębem oczu, ale także i inne. Czy rezonans oka cena jest wysoka? Tak, ale miarodajna do uzyskanych wyników. Kluczowe znaczenie ma to, jeśli wykonywana była tomografia oczodołów to warto z jej wynikami przyjść na badanie rezonansem.

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania badania. Podczas badania należy pozostać nieruchomym minimum przez pół godziny, dlatego nie można go wykonywać na osobach między innymi z chorobą Parkinsona. Z badania nie mogą skorzystać również pacjenci z pompą insulinową, rozrusznikiem, czy też neurostymulatorem i aparatem ortodontycznym. Osoby z jaskrą również nie mogą wykonywać tego rodzaju badania.

Rezonans magnetyczny oczodołów – jak się przygotować?

Badanie wymaga testu na stężenie kreatyniny we krwi, które robi się na maksimum 14 dni przed jego wykonaniem. Jest ono potrzebne w przypadku podawania pacjentowi w trakcie badania kontrastu. Pacjent nie może posiadać żadnych metalowych elementów, a ponadto wszystkie elektroniczne urządzenia musi pozostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny oczodołów – jak przebiega?

Badanie trwa około dwudziestu do trzydziestu minut. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, może włożyć zatyczki do uszu, aby stłumić pojawiające się w trakcie badania dźwięki. Stół zostaje wsunięty na tyle, aby głowa pacjenta znalazła się w wąskim tunelu. Rezonans magnetyczny oczodołów jest badaniem zupełnie bezbolesnym.
Wyniki w postaci obrazu badanych oczodołów są dostępne od ręki, na opis czeka się do kilku dni. Ważne, że jest to badanie bardzo dokładne, dzięki któremu dalsze diagnozowanie staje się znacznie prostsze.

Zobacz wszystkie rodzaje rezonansu!