Rezonans magnetyczny łokcia

Rezonans magnetyczny łokcia, mridiagnostyka

Łokieć jest stawem o złożonym charakterze. Łączy on bark z ręką, zwiększa elastyczność ruchów ręki. Najczęstsze uszkodzenia stawu łokciowego są związane z przewlekłą nadmierną eksploatacją, choć staw ten jest również podatny na ostre urazy. Równie często ulega uszkodzeniu w wyniku infekcji, lub choroby. Łokieć często też ulega urazom u sportowców. Ocena łokcia za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) jest ważnym uzupełnieniem badania przedmiotowego. Aby ułatwić postawienie właściwej diagnozy, warto wykonać badanie łokcia za pomocą MRI. W Warszawie zapraszamy na badanie MRI łokcia do pracowni MRI Diagnostyka.

Rezonans magnetyczny łokcia – wskazania i zasady pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie:

  • Przed badaniem rezonansem magnetycznym można normalnie jeść i pić, a także przyjmować leki.
  • Nie wymagane jest skierowanie od lekarza. Jest to potrzebne jedynie w przypadku rezonansu z kontrastem (konieczne jest wtedy również przedstawienie wyników badania krwi z poziomem kreatyniny, nie starsze jak 14 dni)
  • Aby się zarejestrować na wykonanie badanie, potrzebny jest dokument tożsamości, a także przedstawienie dotychczasowej dokumentacji medycznej (jeśli pacjent taką posiada).
  • Rzeczy osobiste (telefon, okulary, kluczyki do samochodu, biżuterię, torebkę zostawiamy w szatni.
  • Pamiętaj, że badanie rezonansem magnetycznym jest wykonane w ubraniu (dlatego odzież nie może mieć żadnych elementów metalowych).

Zastosowanie rezonansu magnetycznego łokcia w diagnostyce

Spektrum powszechnych schorzeń łokcia jest zróżnicowane, od ewidentnych ostrych złamań do przewlekłych urazów wynikających z nadwyrężenia, których objawy obrazowe mogą być subtelne. Ocena MRI obejmuje kości oraz boczne, przyśrodkowe, przednie i tylne grupy mięśni, więzadła poboczne łokciowe i promieniowe, a także nerwy, błony maziowe i kaletki maziowe. Szczególną uwagę zwracamy na zespół przeciążenia koślawego i wygląd MRI związanych z nim urazów podczas oceny sportowców. Ponadto MRI łokcia znajduje zastosowanie w następujących schorzeniach:

  • Rezonans magnetyczny pomaga w ocenie nieprawidłowości w obrębie łokcia. Za pomocą tej metody można uwidocznić uszkodzenia więzadeł i ścięgien, neuropatię uciskową lub uwięźniętą, uszkodzenia kości, stany zapalne i zapalenia błony maziowej oraz tkanek miękkich.
  • Rezonans magnetyczny łokcia jest przydatny do rozpoznania lub wykluczenia zapalenia kości i szpiku kostnego oraz do oceny jego rozległości. Może również pomóc w określeniu lokalizacji i wielkości ropni oraz identyfikacji obszarów flegmony lub tkanki martwiczej, które mogą wymagać leczenia chirurgicznego.
  • Pomaga rozpoznać i scharakteryzować podejrzane guzy. MRI jest wskazany, gdy guz wydaje się agresywny, ma komponent miękkotkankowy, nie jest dobrze widoczny na zdjęciu rentgenowskim.

Rezonans magnetyczny łokcia Warszawa – przebieg

W badaniu rezonansem magnetycznym (MRI) łokcia pacjenci są obrazowani w pozycji leżącej na wznak lub na brzuchu z ręką uniesioną nad głową. Obrazowanie rozpoczyna się około 10 cm powyżej stawu łokciowego i sięga do guzowatości kości łokciowej. Obrazy są uzyskiwane w płaszczyźnie osiowej, koronowej i strzałkowej.

Rezonans magnetyczny łokcia – cena Warszawa

Jesteś zainteresowany ceną rezonansu magnetycznego łokcia w Warszawie w naszej pracowni MRI Diagnostyka? Sprawdź Cennik!

Rezonans magnetyczny łokcia w Warszawie z MRI Diagnostyka

Pracownia MRI Diagnostyka w Warszawie zapewnia badania najwyższej jakości sprzętem – aparatem Siemens 1.5T Magnetom Altea. Pomaga to uzyskać doskonałą jakość obrazowania w bardzo krótkim czasie – to wpływa na komfort pacjentów. Dodatkowo aparat posiada największy na rynku otwór w magnesie, dlatego jest odpowiedni dla ludzi z klaustrofobią, a także dla osób otyłych (nawet do 250 kg).

Zobacz wszystkie rodzaje rezonansu!