Rezonans magnetyczny kręgosłupa

rezonans magnetyczny a stawów krzyżowo-biodrowych, mri diagnostykaKręgosłup jest wyjątkowo istotnym elementem szkieletu człowieka, a rezonans magnetyczny a stawów krzyżowo-biodrowych to jedno z badań; które go dotyczy. Kręgosłup stanowi podporę całego ciała, umożliwia poruszanie się i pełni funkcję ochroną dla rdzenia kręgowego. Wszystko to sprawia, że jest mocno narażony na różnego rodzaju kontuzje oraz choroby – w ich diagnostyce wyjątkowo pomocny jest rezonans magnetyczny. Na badanie zapraszamy do naszej pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie!

Urazy i choroby kręgosłupa mogą mieć różne podłoże. Po pierwsze – wszystkie elementy kręgosłupa w naturalny sposób „zużywają się” wraz z wiekiem. Do uszkodzeń kręgosłupa może dojść na skutek nagłych wypadków, np. komunikacyjnych. Ryzyko występowania niektórych stanów przeciążeniowych oraz urazów zwiększa uprawianie sportu. Nie można zapominać również o współczesnym stylu życia (spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, niedobór aktywności fizycznej, praca siedząca), który również nie sprzyja zachowaniu zdrowia kręgosłupa. W diagnostyce wywołanych przez wszystkie te czynniki dolegliwości bezcennym badaniem jest rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Rezonans kręgosłupa Warszawa – zanim wykonasz

Jeśli Twój stan zdrowia wymaga wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, w Warszawie możesz przeprowadzić go w naszej pracowni MRI Diagnostyka. Co musisz wiedzieć przed badaniem?

 • W pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonujemy bez skierowania.
 • Gdy zalecono Ci wykonanie rezonansu kręgosłupa z kontrastem, pamiętaj o przeprowadzeniu badania stężenia kreatyniny we krwi.
 • Rejestracja na rezonans magnetyczny kręgosłupa w naszej pracowni jest szybka i wygodna – potrzebny jest do tego tylko dokument tożsamości.
 • Pamiętaj, by podczas rejestracji mieć ze sobą również wcześniejszą dokumentację medyczną.
 • Przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa możesz normalnie jeść, pić i przyjmować niezbędne leki.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa są jego dolegliwości bólowe – w ruchu bądź w spoczynku, występujące nagle lub przewlekle, związane z przebytym wypadkiem, niespodziewanym urazem lub co do których istnieje podejrzenie, że mają związek ze stylem życia. Oprócz bólu, pojawiać się mogą np. ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a w przebiegu niektórych kontuzji i schorzeń kręgosłupa – również objawy neurologiczne (mrowienie kończyn górnych i dolnych, zawroty głowy, zaburzenia oddawania moczu i stolca). W zależności od potrzeb, wykonane może zostać badanie całego kręgosłupa albo określonego odcinka (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego).

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest niezbędnym elementem diagnostyki takich urazów i chorób, jak:

 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
 • przepuklina krążków międzykręgowych,
 • zwichnięcia i podwichnięcia stawów międzykręgowych,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • osteoporoza,
 • wady postawy.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa znajduje zastosowanie w diagnostyce pierwotnych oraz przerzutowych guzów nowotworowych, jako element przygotowania do zabiegów operacyjnych oraz kontrola skuteczności podjętego leczenia.

Zobacz też: