Rezonans magnetyczny jamy brzusznej
Badanie MRI jamy brzusznej wykorzystuje pole magnetyczne, fale radiowe i komputer do tworzenia szczegółowych obrazów narządów, tkanek miękkich, kości i praktycznie wszystkich innych wewnętrznych struktur ciała.
Może dostarczyć lekarzowi informacji o wątrobie, trzustce i nerkach oraz innych strukturach znajdujących się w brzuchu. Na badanie MRI jamy brzusznej w Warszawie zapraszamy do pracowni MRI Diagnostyka!
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – zalecenia przed badaniem w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie:
- Do badania MRI nie potrzebujesz skierowania od lekarza. Jest tak jedynie w przypadku jeśli rezonans magnetyczny ma być wykonany z kontrastem – wtedy potrzebne jest skierowanie oraz badanie poziomu kreatyniny we krwi wykonane na 14 dni przed MRI.
- Aby zarejestrować się na MRI jamy brzusznej, pacjent potrzebuje jedynie dokumentu tożsamości.
- Zaleca się jej okazanie dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą obszaru ciała, który będzie skanowany.
- Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego można normalnie przyjmować leki, a także jeść i pić.
- Zaleca się wygodne luźne ubranie na badanie (odzież nie może mieć żadnych elementów metalowych).
- Wszystkie cenne rzeczy osobiste pozostaw w szatni.
W jakich przypadkach wykorzystuje się rezonans magnetyczny jamy brzusznej?
Obrazowanie MRI jamy brzusznej jest wykonywane w celu oceny:
- narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, drogi żółciowe, nerki, śledziona, jelita, trzustka i nadnercza,
- narządów miednicy, takich jak pęcherz moczowy i narządy rozrodcze, takie jak macica i jajniki u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn,
- naczynia krwionośne (w tym angiografia MR),
- węzłów chłonnych.
Lekarze wykorzystują MRI, aby pomóc w diagnozowaniu lub monitorowaniu leczenia takich schorzeń jak:
- nowotwory jamy brzusznej lub miednicy,
- choroby wątroby, takie jak marskość wątroby, oraz nieprawidłowości w obrębie dróg żółciowych i trzustki,
- zapalne choroby jelit, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- nieprawidłowe naczynia krwionośne i stan zapalny naczyń (zapalenie naczyń),
- płód w łonie kobiety ciężarnej.
Jak przebiega rezonans magnetyczny jamy brzusznej?
Pacjent kładzie się na ruchomym stole do badań. Technik może umieścić urządzenia zawierające cewki wysyłające i odbierające fale radiowe wokół lub obok badanego obszaru ciała.
Badanie MRI obejmuje zazwyczaj wiele przebiegów (sekwencji), z których niektóre mogą trwać kilka minut. Każdy przebieg powoduje powstanie innego zestawu szumów.
Jeśli w badaniu używany jest materiał kontrastowy, lekarz, pielęgniarka lub technolog wprowadzi cewnik dożylny (IV line) do żyły pacjenta w ręce lub ramieniu. Za pomocą tej kroplówki zostanie wstrzyknięty materiał kontrastowy.
Technik będzie przeprowadzał badanie, pracując przy komputerze poza pomieszczeniem. Pacjent może rozmawiać z technologiem przez interkom.
Po zakończeniu badania technolog może poprosić pacjenta, aby poczekał, podczas gdy radiolog sprawdzi obrazy, na wypadek gdyby potrzebne były kolejne.
Całe badanie MRI jamy brzusznej trwa zazwyczaj od 30 do 50 minut. Wymaga od pacjenta pozostania w bezruchu. Skany MRI są wrażliwe na ruch i każdy ruch może zaciemnić informacje, które radiolog wykorzystuje do sporządzenia formalnego raportu. Komputer przetwarza sygnały i tworzy serię obrazów, z których każdy przedstawia cienki wycinek ciała. Radiolog może badać te obrazy pod różnymi kątami.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – cena Warszawa
Poznaj cenę badania obrazowego MRI jamy brzusznej w naszej pracowni.
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej w Warszawie z MRI Diagnostyka
Pracownia MRI Diagnostyka w Warszawie oferuje badania najwyższej jakości sprzętem – aparatem Siemens 1.5T Magnetom Altea. MAGNETOM Altea to nowy system 1,5T z posiada największy na rynku otwór w magnesie, który zapewnia wydajność, powtarzalność i zadowolenie pacjentów, jakich oczekujesz od MRI. MAGNETOM Altea, zasilany najwyższej klasy technologią MR, łączy w sobie naszą unikalną technologię BioMatrix, nową platformę oprogramowania syngo MR XA oraz wyjątkowy pakiet Turbo Suite, aby fundamentalnie zmienić sposób świadczenia opieki.