Rezonans magnetyczny barku

+

Sprawdź najlepszą ofertę na…

Rezonans Barku


Rezonans barku - mridiagnostyka, Rezonans magnetyczny barkuStaw barkowy jest tak naprawdę zespołem kilku stawów, które razem z otaczającymi je mięśniami (m.in. trójgłowym, naramiennym i czworobocznym) tworzą strukturę anatomiczną umożliwiającą ruchy ramienia. Ze względu na swoją budowę oraz codzienne obciążenia bark jest narażony na różnego rodzaju kontuzje oraz schorzenia. Bardzo wartościowy w ich diagnostyce jest rezonans magnetyczny barku. W Warszawie wykonać go można w naszej pracowni MRI Diagnostyka!

Bark jest stawem kulistym, który umożliwia ruchy rotacyjne ramienia. W jego skład wchodzi m.in. kulista głowa kości ramiennej, panewka łopatki, więzadło wzmacniające torebkę stawową, więzadło kruczo-ramienne oraz więzadła obrąbkowo-ramienne: dolne, środkowe i górne. Kaletki maziowe wypełnione płynem (m.in kaletka długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia, kaletka mięśnia kruczo-ramiennego oraz kaletka podbarkowa) umożliwiają gładkie przesuwanie się elementów stawu. Bark jest otoczony przez kilka mięśni, w tym naramienny, czworoboczny oraz trójgłowy.

Zarówno skomplikowana budowa anatomiczna stawu barkowego, jak i jego funkcje sprawiają, że jest mocno narażony na rozmaite stany przeciążeniowe, urazy oraz schorzenia. W ich diagnostyce bardzo przydatnym badaniem jest rezonans magnetyczny barku.

Zobacz wszystkie rodzaje rezonansu z naszej oferty!

Rezonans magnetyczny barku Warszawa – zanim wykonasz

Rezonans magnetyczny barku wykonywany w naszej warszawskiej pracowni MRI Diagnostyka jest badaniem szybkim, bezbolesnym, bezpiecznym i niewymagającym specjalnych przygotowań. O czym należy wiedzieć?

 • Rezonans magnetyczny barku w pracowni MRI Diagnostyka wykonujemy bez konieczności okazywania skierowania od lekarza POZ czy specjalisty.
 • W przypadku planowanego rezonansu magnetycznego barku z kontrastem, należy pamiętać o wykonaniu badania poziomu kreatyniny we krwi (maksimum 7 dni przed rezonansem).
 • Aby zarejestrować się na badanie, należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Potrzebna jest również dotychczasowa dokumentacja medyczna.
 • W przypadku rezonansu magnetycznego barku można normalnie jeść i pić, a także przyjąć leki stosowane przez pacjentów przewlekle chorych.
 • Do badania nie trzeba się rozbierać – pod warunkiem, że odzież jest pozbawiona jakichkolwiek elementów metalowych (guziki, sprzączki, klamry).
 • Dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu prosimy, by wszelkie urządzenia elektroniczne, karty płatnicze, spinki do włosów czy okularów pozostawić w szatni.

rezonans magnetyczny barku warszawa

Rezonans magnetyczny barku Warszawa – wskazania

Głównym wskazaniem do wykonania rezonansu barku w pracowni MRI Diagnostyka są jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony stawu. Może to być ból (zarówno ostry, pulsujący, jak i przewlekły, o tępym charakterze, występujący w spoczynku lub w ruchu, w nocy lub tuż po obudzeniu, pojawiający się przy wykonywaniu określonych czynności), opuchlizna i zaczerwienienie barku, uczucie przeskakiwania, a także ograniczenie ruchomości barku. Mogą to być objawy różnych kontuzji oraz schorzeń, np. takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego,
 • zwichnięcie stawu barkowego (wypadnięcie głowy kości ramiennej z panewki stawowej),
 • zapalenie kaletki podbarkowej,
 • uszkodzenia stożka rotatorów,
 • zarastające zapalenie torebki stawowej,
 • wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów,
 • złamania obojczyka oraz bliższego końca kości ramiennej.

Rezonans magnetyczny barku bywa ważnym elementem planowania leczenia czy operacji chirurgicznych w obrębie stawu, a także oceny skuteczności podjętych działań terapeutycznych.

Rezonans magnetyczny barku – przebieg

W pracowni MRI Diagnostyka pacjenci zgłaszający się na rezonans magnetyczny barku pozostają pod stałą opieką naszego doświadczonego personelu. Rezonans odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu – po ewentualnym podaniu środka kontrastującego, pacjent jest proszony o położenie się na stole aparatu, a następnie wsunięty do kanału. Badanie trwa od 15 do 45 minut – w tym czasie należy pozostać w bezruchu. Oczywiście pacjent ma możliwość zgłoszenia personelowi np. nagłego pogorszenia samopoczucia przez umieszczony w aparacie mikrofon.

Rezonans magnetyczny barku Warszawa – cena

Cena rezonansu magnetycznego barku w pracowni MRI Diagnostyka w Warszawie? Ile za kontrast dożylny ? Trzeba zapłacić dodatkowo.

Zobacz aktualny Cennik!

Rezonans magnetyczny barku w Warszawie z MRI Diagnostyka

W pracowni MRI Diagnostyka zbadamy każdego, kto potrzebuje tego typu specjalistycznej diagnostyki. Aparat 1.5T Magnetom firmy Siemens, którym dysponujemy w placówce, posiada wyjątkowo wygodny, wytrzymały stół oraz szeroki, komfortowy dla pacjenta kanał. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i bezstresowe wykonane rezonansu magnetycznego barku nawet u osób otyłych (do 250 kg), silnie umięśnionych oraz z klaustrofobią. Aparat zapewnia jednocześnie wyjątkową precyzję obrazowania przy maksymalnym skróceniu czasu badania.

Wyniki rezonansu magnetycznego barku można odebrać osobiście, poprzez upoważnioną wcześniej osobę trzecią lub drogą online w ciągu 7 dni. Pracujemy od poniedziałku do soboty od 7:00 do 21:00. Zapraszamy do kontaktu!