Nie da się ukryć, że bóle kolan należą do grupy tych schorzeń, które dotykają praktycznie wszystkich, bez względu na wiek. Cierpią na nie seniorzy, osoby młode, sportowcy, pracownicy biurowi, a także ludzie prowadzący siedzący tryb życia. Źródła tego typu dolegliwości mogą być różne – w ich wykryciu pomoże rezonans magnetyczny. Najlepiej wykonany z użyciem nowoczesnej aparatury.

Bóle kolan – najczęstsze przyczyny

Omawiane dolegliwości mogą być spowodowane urazami przewlekłymi, związanymi z przeciążeniem. Bardzo często zmagają się z nimi osoby aktywne fizycznie – nie tylko profesjonalni sportowcy, ale również ci trenujący amatorsko. Na liście najczęściej pojawiających się urazów znaleźć można między innymi:

  • kolano biegacza – ból pojawia się zazwyczaj w okolicy rzepki
  • zapalenie kaletki przedrzepkowej – występuje także u osób, które swoje obowiązki zawodowe często wykonują na klęczkach (dotyczy to na przykład budowlańców),
  • kolano skoczka – dolegliwość więzadła, które łączy kość piszczelową z rzepką.

Ból kolana mogą powodować też tak zwane uszkodzenia ostre, do których dojść może na przykład w wyniku zderzeń mechanicznych, jak również wielu innych niefortunnych zdarzeń (takich jak chociażby skręcenie kolana). Spośród nich wymienić trzeba przede wszystkim uszkodzenie łękotki, chrząstki stawowej i więzadła krzyżowego przedniego. Do tego warto dodać wszelkie zmiany zwyrodnieniowe.

Rezonans magnetyczny kolana – kiedy należy wykonać?

Bez względu na ewentualne źródło problemu, nigdy nie można go bagatelizować. Zwłaszcza gdy ból utrzymuje się przez długi czas lub ulega nasileniu. To samo tyczy się braku możliwości normalnego funkcjonowania oraz znacznie ograniczonej ruchliwości kolana. W takich sytuacjach czym prędzej trzeba zgłosić się do specjalisty.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na diagnozowanie dolegliwości kolan jest rezonans magnetyczny. Należy on do technik obrazowania pozwalających na dokładną analizę poszczególnych organów czy też tkanek. Rezonans niezwykle często jest wykonywany w ramach badań ortopedycznych, dotyczących także kolan.

Dlaczego warto się na niego zdecydować? Ponieważ jego działanie jest bardzo precyzyjne. Nowoczesny aparat MR pozwala lekarzowi zaznajomić się ze stanem zarówno całego narządu, jak i poszczególnych jego elementów. Z tego powodu jest on w stanie wykryć potencjalne uszkodzenia bądź zwyrodnienia łąkotki, rzepki czy więzadeł.

Wszystko to przekłada się na możliwość przygotowania szczegółowego i skutecznego procesu leczenia. Co jednak najważniejsze, badanie rezonansem jest przeprowadzane niezwykle szybko. Nie ma tu mowy o zbyt długim oczekiwaniu na wyniki czy też konieczności powtarzania badania. Lekarz w krótkim czasie może postawić diagnozę, bez narażania pacjenta na pogorszenie jego stanu zdrowia.

Mając na uwadze powyższe informacje, należy podkreślić, że rezonans magnetyczny to zdecydowanie najlepszy sposób na diagnozę dolegliwości kolan. Niezależnie od ich intensywności czy źródeł powstawania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą diagnostyki kolana za pomocą rezonansu magnetycznego.