W sieci często można spotkać się z pytaniami, czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla zdrowia. Niektórzy wskazują na domniemane promieniowanie oraz inne problemy, na które rzekomo muszą przygotować się pacjenci. Jak jest jednak naprawdę? Postanowiliśmy raz na zawsze rozprawić się z najważniejszymi mitami na temat tego badania.

Rezonans magnetyczny nie ma nic wspólnego z promieniowaniem

Na początek warto zająć się najczęstszym błędem popełnianym przez osoby mylące rezonans z tomografią komputerową. Otóż promieniowanie generowane jest wyłącznie w przypadku tej drugiej metody. Jest to tak zwane promieniowanie rentgenowskie, które (w dużych dawkach) może wpłynąć na kondycję ludzkiego organizmu. Z tego też powodu, tomografia wykonywana jest rzadko – tylko wówczas, gdy inne metody obrazowania zawiodły.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z rezonansem, polegającym na wykorzystaniu pola magnetycznego, które dla człowieka jest zupełnie obojętne. Dzięki temu, badanie można wykonywać wielokrotnie. Niezależnie od tego, czy jest to rezonans magnetyczny kolana, głowy, serca czy innego narządu.

Czy rezonans jamy brzusznej może być wykonywany u kobiet w ciąży?

Kolejną nieprawdziwą informacją jest to, jakoby badanie miało wpływać negatywnie na płód. Rzeczywistość prezentuje się oczywiście zgoła inaczej. Badanie w żaden sposób nie wpływa bowiem na zdrowie matki, ani nienarodzonego dziecko. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że decyzję o wykonaniu rezonansu należy uzgodnić z ginekologiem.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?

Kwestia ta sprawia sporo problemów osobom, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat samego badania. W sieci często można przeczytać, że z rezonansu nie powinny korzystać osoby posiadające w kończynach różnego rodzaju śruby ortopedyczne wykonane z tytanu czy też implanty zębowe (także z tego tworzywa). Nie jest to jednak prawda. Pole magnetyczne nie oddziałuje bowiem na stopy tytanu, dlatego badanie w takiej sytuacji okaże się zupełnie bezpieczne.

Nieco inaczej wygląda natomiast sprawa z urządzeniami elektrycznymi bądź elektronicznymi, takimi jak na przykład rozrusznik serca lub pompa insulinowa. Jeśli zostały one wszczepione do ciała pacjenta, badanie nie może zostać wykonane.

Pewnymi ograniczeniami dotknięty jest również rezonans z kontrastem. Dotyczą one osób zmagających się z niewydolnością nerek. Wpływ na nie może mieć zastosowany środek kontrastujący, zwiększający precyzję obrazowania.

Rezonans magnetyczny dla klaustrofobików – jak jest przeprowadzany?

Osoby obawiające się ciasnych, zamkniętych przestrzeni ciężko przekonać do wizyty w pracowni. Trudno się temu dziwić, w końcu w większości przypadków badanie jest przeprowadzane we wnętrzu niewielkiego aparatu. Na szczęście, uznane centra prywatne coraz częściej korzystają ze sprzętów nowoczesnych, które zostały wyposażone w znacznie większe otwory. Producenci aparatów decydują się także na specjalne rozwiązania dla osób cierpiących na akustykofobię, czyli lęk przed dźwiękami.

Rezonans magnetyczny to bardzo popularna, powszechna metoda obrazowania narządów wewnętrznych. W sieci nadal jednak pojawiają się nieprawdziwe informacje na jej temat. Mamy więc nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pozwolą rozwikłać wszelkie wątpliwości.

 

Jeżeli masz wątpliwości względem rezonansu magnetycznego – zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!