Rozmaite aktywności fizyczne zwiększają ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej poważnych kontuzji kończyn dolnych oraz górnych. Doskonale wiedzą o tym miłośnicy sportów wodnych – narciarze, snowboardziści etc. W przypadku sporego obciążenia, dojść może na przykład do uszkodzenia kolana, nadgarstka, czy też do poważniejszych złamań. Za diagnostykę w tym przypadku często odpowiada rezonans magnetyczny.

Dlaczego? Ponieważ gwarantuje bardzo dokładne obrazowanie, które pozwala lekarzowi ocenić stan tkanek, kości, ścięgien czy też więzadeł. Wszystko to przekłada się na możliwość postawienia szybkiej diagnozy, a także przygotowanie planu leczenia bądź rehabilitacji.

Kiedy warto udać się na rezonans magnetyczny?

Tego typu badanie okaże się przydatne nie tylko w przypadku oczywistych urazów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Na rezonans warto udać się również wówczas, gdy dolegliwość nie jest aż tak intensywna, ale utrzymuje się przez bardzo długi czas.

Tyczy się to na przykład przeciążenia mięśni pleców. Wiele osób nie doszukuje się w tym wpływu konkretnych wydarzeń, ani tym bardziej regularnej jazdy na nartach czy też na snowboardzie. Często pojawiający się ból powinien być jednak alarmujący. Zwłaszcza wówczas, gdy nasila się on bezpośrednio po zakończonej aktywności fizycznej. To samo zresztą tyczy się pozostałych części ciała. Miłośnicy sportów zimowych najczęściej decydują się na rezonans magnetyczny kręgosłupa, a w skrajnych przypadkach także głowy.

Do tego trzeba dodać również szereg badań ortopedycznych, niezwykle popularnych wśród osób aktywnych fizycznie. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim rezonanse:

Czy sporty zimowe są bardziej kontuzjogenne niż inne? Niekoniecznie. Wiele zależy bowiem od rodzaju aktywności, miejsca, w którym jest ona realizowana, panujących warunków, a także sprzętu. Za każdym razem warto dokładnie przyglądać się swojemu organizmowi i w odpowiednim momencie decydować się na działanie – lepiej szybciej, niż później.

Gdzie warto wykonać rezonans magnetyczny?

W przypadku wielu urazów i poważniejszych dolegliwości ogromne znaczenie ma czas. Odkładanie wizyty u specjalisty może doprowadzić do pogłębienia się obecnego stanu. Ponownie jak konieczność długiego oczekiwania w kolejce.

Z tego właśnie powodu tak przydatny wydaje się rezonans magnetyczny bez skierowania, realizowany w klinikach prywatnych. Dzięki dostępnej ofercie w krótkim czasie możesz ocenić stan poszczególnych części ciała i otrzymać diagnozę, na podstawie której przygotowany zostanie plan leczenia.

Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na odzyskanie pełnej sprawności. Tym bardziej że rezonans magnetyczny jest przeprowadzany z użyciem nowoczesnego aparatu MR, który z jednej strony zapewnia pełną precyzję działania, a z drugiej sprawia, że badania odbywa się w niezwykle komfortowych warunkach.