Następstwa wielu schorzeń serca mogą być bardzo poważne, dlatego nigdy nie należy ich bagatelizować. Zwłaszcza gdy związane są z wciąż powracającymi dolegliwościami bólowymi i stanem, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Ich diagnozę często jest przeprowadzana za pośrednictwem rezonansu magnetycznego.

Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik obrazowania. Pozwala w niezwykle precyzyjny sposób sprawdzić stan ludzkiego serca i wykryć ewentualne wady lub inne nieprawidłowości. Przed wizytą w klinice warto dowiedzieć się, na czym polega badanie rezonansem i w jaki sposób jest ono przeprowadzane.

Na czym polega rezonans magnetyczny serca?

Jak już wspomnieliśmy, jest to metoda obrazowania. Wykorzystuje ona obecność w komórkach organizmu atomów wodoru, które są poddawane działaniu bardzo silnego pola elektromagnetycznego.

Fale radiowe docierające do komórek są przez nie „oddawane” (a mówiąc dokładniej – oddawana jest energia generowana przez fale radiowe). Całego zjawiska przebiegać może w różny sposób. Nieco inaczej zachowują się bowiem komórki zdrowe, niż chore.

Wszystko to nie wystarczy to jednak, by określić, w jakim dokładnie stanie znajdują się poszczególne organy. Potrzebne jest do tego specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, które otrzymane informacje zamienia na obraz. To on jest analizowany przez lekarza specjalistę. Na jego podstawie stawiana jest diagnoza i proces leczenia.

Przebieg rezonansu serca – na co powinien przygotować się pacjent?

Za realizację wspomnianego wcześniej procesu obrazowania odpowiada specjalistyczny aparat MR, którego jednym z elementów jest duży okrąg. To właśnie w nim „umieszczany” jest pacjent. Warto w tym miejscu podkreślić, że nowoczesny rezonans magnetyczny jest wykonywany z użyciem sprzętów bardzo cichych, wyposażony w okręgi o sporej średnicy. Wszystko po to, aby nie wywoływać u pacjentów stanów lękowych. Dotyczy to zwłaszcza klaustrofobików.

Osoba poddawana badaniu zostaje umieszczona na stole, a w okolicach jej klatki piersiowej przytwierdzane są specjalne elektrody. Pozwalają one dostosować pracę aparatu do rytmu bicia serca. Badanie przeważnie trwa od 30 do 60 minut. W tym czasie pacjent powinien leżeć bez ruchu. Pojawić się może również konieczność krótkotrwałego wstrzymania oddechu. Nie trwa to jednak tak długo, by mogło powodować większe problemy.

Badanie rezonansem jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Generowane pole elektromagnetyczne w żaden sposób nie wpływa na kondycję organów oraz komórek. W niektórych sytuacjach lekarz wykonuje badanie z użyciem dodatkowego środka cieniującego. Tak zwany rezonans magnetyczny z kontrastem zapewnia jeszcze wyraźniejsze obrazowanie narządów. Jeśli pacjent cierpi na uczulenie na środki kontrastujące, wymagana jest konsultacja lekarska.

Rezonans serca to skuteczna i w pełni bezpieczna metoda diagnozowania wielu schorzeń serca. Dzięki niej lekarz otrzymuje precyzyjny obraz narządu, co pozwala mu na przygotowanie odpowiedniego procesu leczenia.

MRI Diagnostyka nie wykonuje aktualnie diagnostyki serca za pomocą rezonansu magnetycznego, będąc zainteresowanym innym badaniem – sprawdź ofertę.