Precyzyjne obrazowanie gruczołu krokowego pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty, który jest obecnie jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów wśród mężczyzn. Szybko postawiona diagnoza znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie, dlatego statystyk tych nie należy bagatelizować.

Zwłaszcza że pacjenci skorzystać mogą z powszechnego dostępu do fachowych badań, które gwarantują bardzo dokładną ocenę stanu gruczołu. Mowa tu oczywiście o rezonansie magnetycznym, które w wielu przypadkach okazuje się niezwykle pomocny.

Rezonans magnetyczny a badanie prostaty

Celem badania przeprowadzanego z użyciem aparatu MRI jest ocena węzłów chłonnych, a także wszelkich struktur, które mogą wskazywać na pojawienie się stanu nowotworowego. W tym celu wykorzystywane są różne metody obrazowania, które uwzględniają między innymi morfologię gruczołu krokowego oraz ocenę cech wzmocnienia ognisk nowotworowych.

W przypadku wykrycia niepokojących zmian, badanie rezonansem może zostać rozszerzone po to, aby sprawdzić, czy ograniczają się one wyłącznie do gruczołu czy też obejmują również inne obszary. Obrazowanie MRI stanowi podstawę diagnostyki raka prostaty  – przeprowadzone  jest profilaktycznie lub w przypadku pojawienia się konkretnych objawów.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Wbrew obawom niektórych pacjentów, obrazowanie jest bezbolesne. Całość trwa około 40-60 minut – wszystko za sprawą nowoczesnej aparatury, która działa znacznie sprawniej od urządzeń stosowanych jeszcze kilka lat temu.

Dla uzyskania dokładniejszego obrazu organów wewnętrznych, pacjentowi podawany jest kontrast. Tu także warto zająć się pewnymi mitami. Środek kontrastowy nie wpływa bowiem negatywnie na stan organizmu. Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania są przede wszystkim choroby nerek oraz uczulenie – w obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Po badaniu i uzyskaniu wyniku, zapada decyzja o ewentualnym leczeniu. Trzeba w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest odpowiednio wczesne reagowanie na pojawiające się problemy. Rezonans magnetyczny zalecany jest pacjentom, u których zachodzi podejrzenie stanów nowotworowych (np. poprzez podwyższone stężenie PSA).

Jak umówić się na rezonans prostaty?

Choć dostęp do badania zapewnia publiczna służba zdrowia, niestety często wiąże się to z koniecznością długiego oczekiwania w kolejce. Całość trwać może nawet kilkanaście miesięcy! Rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się rezonans magnetyczny bez skierowania, realizowany przez kliniki prywatne. Badanie przeprowadzane jest znacznie szybciej.

Warto zainteresować się świadczonymi przez nie usługami także dlatego, iż mają one dostęp do najnowocześniejszej aparatury. Nie dość, że zapewnia ona większą precyzję badania, to jeszcze znacznie poprawia jego komfort. Między innymi poprzez skrócenie czasu obrazowania i generowanie mniejszego hałasu przez urządzenie MRI. Wszystko to powinno stanowić zachętę do tego, aby zdecydować się na badanie w odpowiednim momencie.

 

Będąc zainteresowanym wykonaniem badania rezonansu magnetycznego prostaty, zapraszam do zapoznania się z naszym cennikiem: https://mridiagnostyka.pl/cennik/ – Oferujemy atrakcyjne i konkurencyjne ceny, a badanie wykonane na nowoczesnym sprzęcie!