Wykonanie rezonansu magnetycznego głowy wykonuje się głównie w razie podejrzenia udaru. To badanie przydaje się także w diagnostyce przewlekłego bólu głowy oraz innych chorobach, które są uciążliwe w codziennym życiu człowieka. Chcesz dowiedzieć się, kiedy warto wykonać badanie RM i jakie są wskazania do realizowania takiej metody diagnostycznej głowy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Badanie głowy rezonansem magnetycznym – jak przebiega?

Przebieg rezonansu magnetycznego głowy nie jest skomplikowany z punktu widzenia pacjenta. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszelkie elementy metalowe ze swojej odzieży lub zdjąć ją do badania. Po przygotowaniu do badania należy położyć się na specjalnym stole, a głowę umieścić na podpórce. W przypadku konieczności podania kontrastu personel medyczny zakłada pacjentowi wenflon.

Stół z pacjentem automatycznie wsuwa się do komory maszyny diagnostycznej. W trakcie badania należy pozostawać w bezruchu. Dzięki temu wyniki badania są dokładne, a lekarz będzie w stanie zweryfikować wszelkie schorzenia. Niektóre placówki medyczne wykonują rezonans magnetyczny głowy urządzeniami o zwiększonej kubaturze, dzięki czemu osoby cierpiące na klaustrofobię nie odczuwają dyskomfortu psychicznego. 

W trakcie badania radiolog obserwuje jego przebieg w osobnym pomieszczeniu, pozostając w kontakcie z pacjentem. Procedura badania rezonansem jest bezbolesna i trwa średnio od 10 do 30 minut. 

Wskazania do rezonansu magnetycznego głowy – kiedy warto wykonać to badanie?

Podstawowe wskazania do rezonansu magnetycznego głowy to przede wszystkim: padaczka, guz mózgu, choroby przysadki, udar, wady rozwojowe mózgowia, krwawienie wewnątrzczaszkowe, choroby narządu wzroku, tętniaki, zakrzepica żylna. Wszelkie nawracające zawroty głowy, bóle, zaburzenia równowagi oraz ogniskowe objawy neurologiczne to kolejne powody, które determinują konieczność wykonania rezonansu magnetycznego głowy. 

Często realizowanym badaniem głowy w ramach rezonansu magnetycznego jest diagnostyka przysadki mózgowej. Najczęstszym powodem wykonania badania jest podejrzenie występowania tzw. gruczolaka. Przysadka odpowiada na prawidłowy wzrost, tworzenie się komórek rozrodczych oraz przemianę materii. W razie problemów z przysadką człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Przygotowanie do badania głowy rezonansem magnetycznym – co warto wiedzieć?

Przed wykonaniem badania należy wykonać test stężenia kreatyniny we krwi. To ważne, aby dostarczyć wyniki do placówki medycznej przed wykonaniem rezonansu. Taki test wskazuje na prawidłowość funkcjonowania nerek oraz mówi o tym, czy personel medyczny może podać pacjentowi kontrast bez ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej lub innych niepożądanych skutków. 

Badanie jest nieinwazyjne, a pacjent nie pochłania promieniowania jonizującego tak, jak w przypadku rentgenu lub tomografii komputerowej. Jeśli diagnostyka odbywa się z podaniem środka kontrastującego, pacjent powinien pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Zaleca się także nie pić płynów na 2 godziny przed badaniem.