Badanie rezonansem magnetycznym to często jedyny sposób na to, aby precyzyjnie ocenić stan organów wewnętrznych. Jego przeprowadzenie w wielu sytuacjach jest więc konieczne. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się nad tym, czy osoby otyłe mogą liczyć na łatwy dostęp do takiego badania?

Jak to zwykle bywa, wiele zależy od kliniki, a także sprzętu, z którego korzysta. Nowoczesne aparaty MR są przygotowywane dla jak najszerszej grona potencjalnych odbiorców. Dotyczy to nie tylko osób niedotkniętych żadnymi przeciwwskazaniami, ale też o klaustrofobikach i o ludziach otyłych. Oznacza to, że przed wyborem konkretnej placówki warto upewnić się, jakich maszyn używają zatrudnieni w niej specjaliści.

Aparat MR dla osób otyłych – kluczowe parametry techniczne

Korzystanie z właściwie dobranych urządzeń ma ogromy wpływ na komfort pacjenta, jak również na skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanego badania. W przypadku rezonansu magnetycznego dla otyłych, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • średnica otworu – w aparacie stosowanym w naszej pracowni wynosi ona aż 70 cm (w wielu starszych sprzętach wynosi ona 60 cm),
  • maksymalny obwód ciała – może osiągnąć nawet 140 cm. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować wykonanie badania wielu osobom,
  • maksymalna waga pacjenta – aparaty MR niższej jakości przeważnie nie są przystosowane do obciążenia powyżej 150 kg, co znacząco ogranicza ich funkcjonalność. Jeśli zaś chodzi o maszynę używaną przez nas, problem ten nie występuje. Waga pacjenta może bowiem wynieść nawet 200 kg!

Czy zatem rezonans magnetyczny dla osób otyłych jest możliwy do przeprowadzenia? Jak najbardziej. Wszystko jest bowiem zależne od rodzaju wykorzystywanych aparatów. Modele nowoczesne, wykonane z użyciem najlepszych materiałów oraz najnowszej technologii, pozwalają pokonać wiele ograniczeń, i jednocześnie ułatwiają postawienie właściwej diagnozy.

Rezonans magnetyczny dla otyłych – najlepsze aparaty MR

Warto podkreślić, że użycie takich sprzętów przynosi również szereg innych korzyści. Czego dotyczą? Między innymi tego, że badanie trwa znacznie krócej, co dla wielu pacjentów jest naprawdę istotne.

To jednak nie koniec. Nowe aparaty pracują bowiem nie tylko szybciej, ale też dokładniej oraz ciszej. Otwory o dużej średnicy wpływają ponadto na ograniczenie poczucia zamknięcia, które może być źródłem sporego lęku u pacjenta (mowa tu nie tylko o klaustrofobikach).

Do tego wszystkiego dochodzi łatwiejsze i precyzyjniejsze obrazowane narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz jest w stanie postawić skuteczną diagnozę, a także zadbać o przygotowanie właściwego planu leczenia.

Otyłość często okazuje się problemem, jednak wcale nie oznacza to, że uniemożliwia skorzystanie z ważnych, potrzebnych badań specjalistycznych. Doskonałym na to przykładem jest rezonans magnetyczny, realizowany z użyciem aparatów dostosowanych do potrzeb i wymagań różnych pacjentów. Gwarantują one prawidłową pracę nawet w przypadku znaczących obciążeń.

W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Udzielimy wszystkich niezbędnych odpowiedzi. Zapraszamy!