Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym, precyzyjnym badaniem, które umożliwia otrzymanie obrazów przekroju przez ciało ludzkie bez stosowania promieniowania jonizującego. Metoda jest uznawana za w pełni bezpieczną, a jej efekty pomagają zdiagnozować wiele kłopotliwych schorzeń.

Jak wygląda badanie rezonansu i gdzie można go wykonać?

Jest to badanie diagnostyczne, które wykonuje się w publicznych i prywatnych placówkach medycznych. Polega na umieszczeniu pacjenta na specjalnej leżance i wprowadzeniu go w tunel rezonansowy. Podczas maksymalnie godziny technika obrazowania medycznego wykorzystywana przez nowoczesny sprzęt pozwala dokonać oglądu określonej w skierowaniu części ciała. W rezultacie działania sprzętu otrzymuje się wysokiej jakości, bardzo szczegółowe zdjęcia narządów i tkanek. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się pole magnetyczne, dlatego podczas sesji pacjent nie może mieć na sobie nic metalowego.

Pracownia rezonansu magnetycznego

Placówka medyczna, która przygotowuje się do zakupu profesjonalnego sprzętu do rezonansu magnetycznego, musi sobie zdawać sprawę z wymagań dotyczących pomieszczenia, w którym sprzęt ma się znajdować oraz z kosztów, jakie poniesie. Profesjonalny sprzęt i odpowiednie przygotowanie przestrzeni to zwykle koszt rzędu do 5 milionów złotych. Bardzo ważna jest pełna aranżacja przestrzeni do rezonansu, który ma służyć wysokiej jakościowo diagnostyce. Jak jednak dobrać odpowiedni sprzęt? Aby pieniądze były wydane rozsądnie, należy się do tego zakupu odpowiednio przygotować.

Czynniki wpływające na cenę

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę skanera rezonansu magnetycznego są jego parametry. Należą do nich shimm wyższego rzędu, amplituda i prędkość narastania gradientu oraz jakość obrazu wyjściowego. Ta ostatnia zależy przede wszystkim od siły pola magnetycznego, jakiej używa skaner podczas całego procesu.

Siła i natężenie pola magnetycznego używanego w urządzeniu jest uzależniona od takich elementów, jak liczba i rodzaj cewek, które dobierane są pod względem przeznaczenia sprzętu. Urządzenie jest uniwersalne, jednakże badania specjalistyczne wykonywane na nim muszą być odpowiednio przygotowane, co oznacza, że do wykonania badan neurologicznych i ortopedycznych będą potrzebne inne cewki. Najpopularniejsze w ostatnich latach natężenia pola magnetycznego w sprzęcie do rezonansu wynosi 1,5 T i jest ono wystarczające do przeprowadzenia wszystkich istotnych badań diagnostycznych, które są proponowane pacjentom.

Niezwykle ważny system

Wybierając odpowiedni sprzęt, należy zwrócić uwagę na oprogramowanie, które posiada. Zaawansowany system jest związany z rodzajem badań, jakie będą przeprowadzane na zakupionym sprzęcie. Ważne są również wszystkie akcesoria kliniczne potrzebne do przeprowadzenia badania.

Wybierając sprzęt, trzeba doskonale wiedzieć, czego oczekujemy i znać minimalne wymagania co do badań, które będą nim wykonywane. Ze względu na wysokie koszty i brak możliwości częstej wymiany sprzętu, zawsze warto zdecydować się na urządzenia lepsze, niż w istocie są potrzebne.

Poszukując rezonansu magnetycznego na najnowocześniejszym sprzęcie, zapraszamy do kontaktu: https://mridiagnostyka.pl/kontakt/