Badanie rezonansem magnetycznym pozwala w sposób niezwykle precyzyjny określić stan wewnętrznych organów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na wykrycie wielu chorób, jeszcze na wczesnym stadium rozwoju. Co ważne, rezonans magnetyczny 1,5T to badanie w pełni bezpieczne i bezbolesne. Dla niektórych osób jednak kontakt z profesjonalną aparaturą może okazać się bardzo nieprzyjemny. Mowa tu przede wszystkich o klaustrofobikach.

 

Dlaczego rezonans magnetyczny może być problematyczny dla osób cierpiących na klaustrofobię?

Jak wiadomo, źródłem lęku w przypadku tego typu fobii są ciasne, zamknięte pomieszczenia. U chorych wywołują one paniczny wręcz lęk, który często wiąże się także z problemami z oddychaniem, uderzeniami gorąca, przyspieszoną pracą serca, czy też zawrotami głowy. Co to wszystko ma wspólnego z rezonansem magnetycznym?

Otóż badanie wykonywane jest przy użyciu specjalnego aparatu, generującego pole magnetyczne. Żeby takie obrazowanie okazało się precyzyjne, sprzęt musi wyróżniać się budową zamkniętą. Pacjent na czas trwania badania znajduje się więc wewnątrz ciasnego tunelu, który może wywoływać bardzo nieprzyjemne doznania.

Z tego właśnie powodu osoby cierpiące na klaustrofobię powinny przed badaniem poinformować o swojej przypadłości lekarza lub personel, jeszcze na etapie rejestracji. Żeby złagodzić lęk, najczęściej przeprowadzana jest rozmowa z psychologiem, podane mogą zostać również leki uspokajające. Oczywiście pod warunkiem, że nie kolidują z innymi preparatami przyjmowanymi przez pacjenta i nie oddziałują na ewentualny kontrast.

Jak wygląda rezonans magnetyczny dla klaustrofobików?

Terapia psychologiczna i leki uspokajające nie są jednak jedynymi sposobami na poradzenie sobie z problemem. Prawdziwym wybawieniem okazać się mogą bowiem nowoczesne aparaty, które są projektowane także z myślą o osobach bojących się zamkniętych pomieszczeń.

Wyróżniają się one przede wszystkim znacznie większymi otworami, w których znajduje się pacjent. Przestrzeń staje się bardziej otwarta, co jednak w żaden sposób nie wpływa na precyzję obrazowania. Warto w tym miejscu podkreślić, że źródłem problemów podczas rezonansu może być też intensywny hałas generowany przez urządzenie. Nowoczesne aparaty także pod tym względem okażą się przyjazne dla pacjentów. Dzięki zaimplementowanym technologiom, ich praca jest znacznie cichsza w porównaniu ze starszymi modelami.

Co więc powinni zrobić klaustrofobicy, by z jednej strony móc skorzystać z dokładnego badania, które określi stan ich zdrowia, a z drugiej nie narażać się na lęk i związane z nim objawy? Najlepszym wyjściem wydaje się skorzystanie z usług uznanych pracowni, które dysponują nowoczesnymi urządzeniami

Rezonans magnetyczny – nowe urządzenie

Używany przez nas aparat MR został wyprodukowany w 2020 roku. Jest to więc sprzęt najnowszej generacji, spełniający wszystkie kryteria związane z precyzją i bezpieczeństwem działania. Jego konstrukcja umożliwia skuteczną diagnostykę, bez narażania pacjentów na przykre doświadczenia, niezależnie od tego, czy mowa jest o klaustrofobii czy innych problemach. Zapraszamy do kontaktu z nami i zapisów na bezpieczny rezonans magnetyczny dla klaustrofobików