Przeprowadzane badania pokazują, że grubo ponad połowa populacji cierpi na bóle kręgosłupa o różnej intensywności. Z tym problemem zmagają się nie tylko sportowcy i pracownicy fizyczni, ale również osoby prowadzące siedzący tryb życia i pracujące przy biurku. Powody tych dolegliwości mogą być różne, dlatego ich diagnoza wymaga specjalistycznego obrazowania. Najlepiej za pośrednictwem rezonansu magnetycznego.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Należy podzielić je na trzy główne kategorie, z którymi do czynienia mamy zdecydowanie najczęściej. W pierwszej znajdą się uszkodzenia mechaniczne, dotykające zazwyczaj krążka międzykręgowego. Dojść do nich może z powodu nagłego uderzenia, wykonania dynamicznego ruchu czy też po podniesieniu zbyt ciężkiego przedmiotu.

Drugą kategorię tworzą dolegliwości powstałe w wyniku złych nawyków, dotyczący głównie niewłaściwej postawy. Co ważne, mowa tu nie tylko o osobach młodych. Również dorośli miewają z tym poważne problemy. To samo tyczy się trzeciej kategorii, związanej z przeciążeniami. Dochodzi do nich wskutek urazów, zabiegów operacyjnych bądź braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia.

Ból kręgosłupa – największe problemy

Bez względu na przyczynę, tego typu dolegliwości w sposób znaczący wpływają na komfort codziennego życia. Powodować mogą wiele trudności, przez które realizacja obowiązków domowych i zawodowych będzie wymagała znacznie większego wysiłku.

  • Problemy z poruszaniem się – w skrajnych przypadkach nawet chodzenie będzie znacznie utrudnione, nie mówiąc już o konkretnych aktywnościach. Ból towarzyszy bowiem przy każdym ruchu.
  • Brak możliwości siedzenia przy biurku – tyczy się to zwłaszcza pracowników biurowych, którzy przez dłuższy czas korzystali ze źle dobranych foteli i zaniedbywali aktywność fizyczną. W przypadku zmian zwyrodnieniowych ból uniemożliwia przyjęcie właściwej postawy.
  • Trudności z zasypianiem – ból nie opuszcza także w nocy. Co więcej, czasem tylko się nasila, co przekłada się na poważne zaburzenia snu. To zaś ma wpływ na kondycję całego organizmu.

Do tego wszystkiego trzeba dodać również inne, pomniejsze problemy, z którymi muszą zmagać się osoby cierpiące na ból kręgosłupa. Związane są one ze znacznym ograniczeniem ruchów, przez co każda czynności może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Nie bez znaczenia jest też kondycja psychiczna oraz ogólne samopoczucie.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiery wykonać?

Powyższe zmiany i ich konsekwencje nie odejdą same. Konieczna jest właściwa, najlepiej szybka, reakcja i rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia. Nie będzie to jednak możliwe bez prawidłowej diagnozy.

Postawić ją pomoże profesjonalne obrazowanie, zrealizowane za sprawą rezonansu magnetycznego. Jest to zdecydowanie najlepsza metoda, która pozwala lekarzowi zapoznać się ze stanem kręgosłupa i odkryć źródło problemu. Wszystko to sprawia, że wizyty w klinice nie należy odkładać w czasie. Im wcześniej dojdzie do badania, tym większe są szansę na szybkie uporanie się z dolegliwościami.

 

W celu zainteresowania badaniem rezonansem magnetycznym kręgosłupa – zapraszamy do kontaktu