Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, na którą, według różnych szacunków, cierpi nawet 2/3 ludności. W zależności od jego intensywności, zaleca się różne środki zaradcze. Szczególnie trudna do szybkiego wyleczenia jest migrena, będąca schorzeniem, które nie zostało jeszcze do końca zbadane.

Co to jest migrena?

Lekarze są pewni, że jest to choroba, która należy do tak zwanych pierwotnych bólów głowy, czyli niewywoływanych przez inne schorzenia. Niestety, do tej pory nie poznaliśmy jeszcze jednoznacznych przyczyn powstawania migreny.

Sama choroba objawia się występowaniem intensywnych napadów bólowych, które skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Zwłaszcza gdy wraz z nimi pojawią się również wymioty, nadwrażliwość na dźwięki lub zapachy i objawy neurologiczne (głównie drętwienie kończyn, zawroty głowy i zaburzenia widzenia).

Na czym polega diagnostyka migreny?

Ze względu na fakt, iż omawiana choroba nie została jeszcze zbadana w pełni, lekarze miewają trudności z jej wykryciem. Podstawową metodą w tym przypadku jest dogłębny wywiad lekarski, który ma potwierdzić pojawianie się charakterystycznych objawów bólowych.

Co jednak w sytuacji, gdy ból jest przewlekły i nie ma możliwości wskazania, co je wywołuje? W takiej sytuacji zalecany jest rezonans magnetyczny głowy. Badanie ma na celu ustalenie przyczyny występowania migreny, a także wykluczenie poważniejszych schorzeń. Wszystko to ułatwia ustalenie skutecznej metody leczenia, która pomoże pacjentowi uporać się ze schorzeniem.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce migreny

Badanie MRI wykonywane jest w celu określenia stanu tkanki mózgowej (m.in. istoty białej, szarej i struktur mózgowia). Jak pokazuje praktyka, u pacjentów cierpiących na migrenę pojawiają się różnego rodzaju zamiany w istocie białej mózgu. W wyniku niedotlenienia, dojść może również do drobnych uszkodzeń w tkance nerwowej, które przypominają zmiany, jakie powstają przy udarze mózgu.

Dzięki rezonansowi, lekarz jest w stanie wykluczyć inne choroby. Mowa tu zwłaszcza o zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a także guzach czy wspomnianym udarze. Przyczyną bólu okazać się mogą też zmiany pooperacyjne, malformacje oraz powikłania chorób laryngologicznych.

Wszystko to zdecydowanie ułatwia lekarzowi zapoznanie się z faktycznym stanem pacjenta. Dzięki wykluczeniu (lub potwierdzeniu) innych schorzeń, możliwe staje się wskazanie najlepszej ścieżki leczenia.

Choć rezonans magnetyczny wykonywany jest najczęściej w przypadku stanów przewlekłych i przy szczególnie długo trwających objawach, może on okazać się pomocny zawsze wtedy, gdy pojawiają się trudności w określeniu przyczyny bólu głowy. Bez względu na to, czy trwa on 2 tygodnie, miesiąc czy pół roku. Szybka, prawidłowa diagnoza daje szansę na uporanie się z problemem, zanim przerodzi się on w coś poważniejszego. Badanie pozwoli również wykluczyć lub potwierdzić inne, dużo groźniejsze schorzenia. Mając to na uwadze, rezonansu nie należy się bać. Zwłaszcza że może on zostać przeprowadzony bez skierowania, w klinice prywatnej.