Wśród wszystkich metod diagnostycznych realizowanych w szpitalach i placówkach specjalistycznych, to właśnie rezonans magnetyczny jest wykorzystywany najczęściej. Zapewnia on wysoką dokładność obrazowania narządów oraz tkanek, co przekłada się na możliwość wykrycia schorzeń i przygotowania właściwego planu leczenia. Zwłaszcza gdy zostanie przeprowadzony prawidłowo, w sposób dopasowany do aktualnych potrzeb.

Mowa w tym miejscu głównie o wyborze między dwoma metodami wykonania badania – z użyciem środka kontrastującego lub bez niego. Co okaże się lepszym rozwiązaniem? To oczywiście zależy. Z tego powodu warto dokładniej omówić obie metody i przedstawić sytuacje, w których ich użycie jest zalecane.

Rezonans magnetyczny bez kontrastu – charakterystyka

Na początek standardowe obrazowanie, bez użycia żadnych środków kontrastujących. Polega ono na użyciu aparatu MR, który pozwoli ocenić między innymi stan organów wewnętrznych. Oczywiście im lepsza i nowocześniejsza maszyna, tym dokładniejsze okaże się badanie. Z tego powodu warto decydować się przede wszystkim na uznane placówki, które mają do dyspozycji aparaty z najwyższej półki.

Rezonans bez kontrastu stosowany jest wtedy, gdy użycie dodatkowego środka nie zwiększy precyzji obrazowania. W ten sposób dochodzi do diagnozy między innymi:

  • złamań,
  • urazów ortopedycznych,
  • przeciążeń.

Do tego dochodzą sytuacje, w których środek kontrastujący może stanowić zagrożenie dla pacjenta. Nie jest on zalecany w przypadku uczulenia, a także nieprawidłowej pracy nerek (ważna jest wtedy konsultacja z lekarzem, który podejmuje decyzję odnośnie dalszego postępowania).

Rezonans magnetyczny z kontrastem – kiedy jest zalecany?

W niektórych sytuacjach pojawia się konieczność dodatkowego zwiększenia precyzji badania – głównie w celu dopełnienia uzyskanego obrazu lub uzyskania nowych, kluczowych informacji. To właśnie wtedy lekarz decyduje się na podanie środka kontrastującego. Nie tylko poprawia on dokładność obrazowania, ale również umożliwia analizę układu nerwowego oraz krwionośnego.

Między innymi z tego powodu rezonans magnetyczny z kontrastem jest zalecany w przypadku diagnozowania najpoważniejszych chorób i schorzeń. Mowa tu na przykład o nowotworach, udarze mózgu, guzach czy też takich dolegliwościach jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i Parkinsona.

Warto przy tym pamiętać, że decyzja o użyciu środka kontrastującego należy do lekarza prowadzącego lub radiologa. Pod uwagę trzeba wziąć ewentualne przeciwwskazania (np. choroby nerek) oraz odpowiednie przygotowanie się do badania.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Ze względu na to, jak ważna wydaje się decyzja odnośnie zastosowanej metody obrazowania, zalecane będą oczywiście kliniki cieszące się sporym uznaniem wśród pacjentów. Dostęp do nowoczesnych aparatów MR zapewniają przede wszystkim podmioty prywatne.

Co ważne, pozwalają one na wykonanie badania bez konieczności długiego oczekiwania w ciągnących się kolejkach. Do tego dochodzi fachowa obsługa i wybór zawsze optymalnego sposobu diagnostyki.

Dla wykonania badania MR bez kontrastu jak i z kontrastem – zapraszamy do naszej pracowni – mridiagnostyka.pl