Spośród wszystkich metod diagnostycznych jedną z najważniejszych jest badanie rezonansem magnetycznym. Gwarantuje on uzyskanie pełnego obrazu wnętrza ludzkiego ciała na wyznaczonym obszarze. Czasem jednak niezbędne staje się użycie dodatkowych substancji, które pozwolą zwiększyć precyzję całego badania. Mowa tu o kontraście. Jaki jest jego wpływ i czy stosowane kontrastu jest na pewno bezpieczne? W poniższym tekście odpowiadamy na te pytania.
Co to jest rezonans magnetyczny z kontrastem?
Na początek warto zająć się wyjaśnieniem podstawowych pojęć. Kontrast to specjalna substancja, która pacjentowi jest podawana doustnie lub dożylnie. Jej zadaniem jest zwiększenie „przydatności” obrazu uzyskiwanego w trakcie badania.
W jaki sposób jest to możliwe? Kontrast wpływa bowiem na poprawę zdolności emisji fal radiowych tkanek znajdujących się w organizmie człowieka. Dzięki temu ich obraz staje się wyraźniejszy, co zdecydowanie ułatwia diagnostykę.
Warto w tym miejscu podkreślić, że istnieją również środki kontrastujące, które pogarszają widoczność tkanek i narządów. Wszystko po to, aby te sąsiednie stały się wyraźniejsze.
Kiedy stosowany jest kontrast podczas rezonansu magnetycznego?
Decyzja o użyciu środków kontrastujących należy do radiologa lub lekarza prowadzącego. Najczęściej podawane są one w ramach diagnostyki poważnych chorób, a także wtedy, gdy niezbędny jest bardzo dokładny obraz poszczególnych narządów bądź tkanek.
Wspomnieć trzeba tu przede wszystkim o różnego rodzaju chorobach nowotworowych. Rezonans magnetyczny z kontrastem będzie potrzebny na przykład w przypadku diagnostyki raka mózgu czy narządów płciowych. Omawiane środki zwiększają także szansę na rozpoznanie wielu dolegliwości układu nerwowego (zwłaszcza stwardnienia rozsianego) i układu krwionośnego.
Czy kontrast jest szkodliwy? Najważniejsze przeciwwskazania
W sieci znaleźć można trochę głosów krytycznych wobec badania z użyciem środków kontrastujących. Wiele osób stwierdza, że stanowią one zagrożenie dla każdego człowieka. Rzeczywistość prezentuje się jednak zupełnie inaczej. Kontrast dla większości osób jest bowiem zupełnie bezpieczny. Z jego stosowania należy zrezygnować tylko w dwóch sytuacjach.
- Uczulenie na kontrast – nie jest częste, ale może wystąpić. W celu sprawdzenia, czy pacjent rzeczywiście jest uczulony na środki kontrastujące, przeprowadza się próbę biologiczną. Jeśli w jej trakcie dojdzie do reakcji alergicznej, lekarz podaje odpowiednie leki przeciwalergiczne.
- Choroby nerek – narządy te są w pewien sposób obciążane przez środki kontrastujące, dlatego pacjentom cierpiącym na tego typu dolegliwości wykonuje się badanie poziomu kreatyniny we krwi. Pozwala ono sprawdzić, czy nerki funkcjonują prawidłowo i czy są w stanie „przyjąć” standardową ilość kontrastu. Jeśli wyniki nie są dobre, dawka zostaje odpowiednio zmniejszona.
Rezonans z kontrastem to dobry sposób na to, aby zwiększyć nie tylko precyzje badania, ale również szansę na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Z tego powodu warto z niego korzystać zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.
Celem zapisu na rezonans magnetyczny z kontrastem – zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą: Oferta – rezonans magnetyczny.
Zostaw komentarz